Notowania

wiadomości
06.11.2013 18:40

Jaser Arafat został otruty polonem? Są wyniki badań, wdowa zaszokowana

W listopadzie zeszłego roku przeprowadzono ekshumację jego zwłok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(imago stock&people/EAST NEWS)

Wdowa po zmarłym dziewięć lat temu przywódcy Palestyńczyków poinformowała, że otrzymała wyniki badań ze Szwajcarii, które potwierdzają, że Arafat został zabity przy użyciu polonu.

Aktualizacja 23:03

_ The Guardian _ podaje, że zbadane próbki prawie osiemnastokrotnie przekraczały dopuszczalną dawkę.- _ To potwierdza wszystkie nasze wątpliwości _ - oświadczyła wdowa Suha Arafat, która spotkała się z członkami szwajcarskiej grupy badaczy w Genewie. _ - Naukowo dowiedziono, że nie zmarł śmiercią naturalną i że został zabity _ - oświadczyła. Nie skierowała oskarżenia pod adresem żadnego państwa czy osoby i przyznała, że Jaser Arafat miał wielu wrogów.

Zobacz relację:

Wdowa dodała, że jest zszokowana wynikami badań: _ Nawet jeśli zrobiliby sekcję zwłok po śmierci męża, nic by to nie dało. O Polonie 210 jako o truciźnie zaczęto mówić w 2006 roku po śmierci w Londynie Aleksandra Litwinienki. Zabliźnione rany zostały znowu otwarte. To wielka niesprawiedliwość zabić tak wielkiego przywódcę jak Arafat, bo on nigdy nie zrobił nikomu krzywdy. Mówił jasno Palestyńczykom o ich prawie do wolności, o Jerozolimie. Jestem z niego naprawdę dumna. To szok dla mnie i mojej córki, że wybrany przez naród urzędujący prezydent został uśmiercony w tak tchórzliwy sposób - nie z użyciem broni, czy na polu walki _.

Posłuchaj wypowiedzi żony Arafata:

Źródło: IAR

W listopadzie zeszłego roku przeprowadzono ekshumację zwłok Jasera Arafata. Międzynarodowi eksperci mieli ustalić, czy został on otruty radioaktywnym polonem 210.

Z powodów religijnych próbki szczątków zmarłego przed 8 laty Arafata pobrali palestyńscy lekarze - pisała agencja AP. Następnie przekazali próbki ekspertom ze Szwajcarii, Francji oraz Rosji, którzy przeanalizują je w laboratoriach w swoich krajach.

_ - Jesteśmy przekonani, że Izraelczycy zamordowali prezydenta Arafata _ - mówił wówczas szef palestyńskiej komisji śledczej Taufik Tirawi. Zarzuty te odpierał rzecznik izraelskiego MSZ Jigal Palmor, który ekshumację nazwał _ niekończącą się farsą _. - _ Jaser Arafat zmarł we francuskim szpitalu. Wszystkie informacje znajdują się w dokumentacji medycznej, należy tylko do niej sięgnąć _ - powiedział.

Arafat, legendarny przywódca Organizacji Wyzwolenia Palestyny, a w latach 1996-2004 prezydent Autonomii Palestyńskiej, zmarł po długiej chorobie w listopadzie 2004 roku we francuskim szpitalu wojskowym w Clamart. Już wtedy pojawiły się spekulacje, że podano mu truciznę. Przyczyna śmierci pozostała niewyjaśniona. Zatrucia radioaktywną substancją nie brano wówczas pod uwagę.

W roku 2006 w Londynie został otruty polonem 210 były funkcjonariusz KGB i FSB, krytyk polityki Władimira Putina, Aleksandr Litwinienko. Szkodliwą substancję podano mu prawdopodobnie w herbacie.

Czytaj więcej w Money.pl
Jego śmierć wciąż wzbudza kontrowersje W ubiegłym miesiącu w związku z wnioskiem o utajnienie części materiału dowodowego złożonym przez brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych sędzia oświadczył, że nie może zagwarantować, iż postępowanie wyjaśni całą prawdę rzetelnie i sprawiedliwie.
Utajnił ważne dowody. Rosji to na rękę Decyzja brytyjskiego sędziego budzi podejrzenia, że głównym celem Londynu jest naprawa relacji z Rosją; takie postępowanie byłoby tchórzostwem i błędem - pisze dzisiejszy Financial Times.
Londyn zawarł tajne porozumienie z Kremlem? _ To czarny dzień dla brytyjskiego wymiaru sprawiedliwości, który cieszył się dotychczas szacunkiem w świecie i ponury precedens. _
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz