Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
katastrofa smoleńska
01.10.2012 14:12

Jarosław Kaczyński zawiadomił prokuraturę w sprawie katastrofy smoleńskiej

Naczelna Prokuratura Wojskowa podjęła taką decyzję, by uniknąć zarzutów o brak obiektywizmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu zajmie się doniesieniem pełnomocnika Jarosława Kaczyńskiego o możliwym przestępstwie nieuczestniczenia polskich prokuratorów w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej w 2010 roku.

Naczelna Prokuratura Wojskowa podjęła taką decyzję, by uniknąć zarzutów o brak obiektywizmu, gdyż doniesienie skierowano do Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która prowadzi główne śledztwo ws. katastrofy. Wniosła o to sama warszawska WPO.

Jak powiedział rzecznik NPW płk Zbigniew Rzepa, z tego samego powodu wystąpiono do Prokuratora Generalnego, by oddelegował do prowadzenia tej sprawy prokuratora z prokuratury powszechnej, a nie wojskowej.

20 września szef zespołu parlamentarnego ws. katastrofy Antoni Macierewicz (PiS) poinformował, że we wniosku do WPO w Warszawie pełnomocnik Kaczyńskiego, mec. Piotr Pszczółkowski zarzucił prokuratorom, że m.in. nie wnioskowali o dopuszczenie do udziału i nie uczestniczyli w sekcjach zwłok 95 ofiar, prowadzonych w Rosji.

Pełnomocnik uważa, że _ na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy polskimi i rosyjskimi prokuratorami w nocy z 10 na 11 kwietnia 2010 r. polscy prokuratorzy posiadali zgodę strony rosyjskiej na wnioskowanie o przeprowadzenie i udział w czynnościach _. Jego zdaniem _ w wyniku podjętych decyzji, na terenie Polski nie wykonano oględzin zwłok ani badań sekcyjnych _.

Po rozpatrzeniu zawiadomienia, prokuratura albo wszczyna śledztwo w danej sprawie, albo tego odmawia.

We wrześniu prokuratorzy wojskowi przeprowadzili w Gdańsku i Warszawie ekshumacje dwóch ofiar katastrofy: Anny Walentynowicz i Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej. Badania genetyczne jednoznacznie wskazały, że oba ciała zamieniono. Prokuratura zapowiada ekshumacje czterech kolejnych ofiar katastrofy.

Według prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta przyczyną nieprawidłowej identyfikacji tych ciał było nietrafne ich rozpoznanie przez członków rodzin. Pomyłkę wykryli sami Rosjanie jeszcze w 2010 r. Dokumenty z Rosji w tej kwestii dotarły do polskiej prokuratury dopiero w maju br., a na język polski przetłumaczono je w końcu lipca.

Czytaj więcej w Money.pl
Incydent na pogrzebie Walentynowicz Uroczystość odprawiono na cmentarzu Srebrzysko. Anna Walentynowicz zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem.
"Wulgarne słowa" posła PO na temat Smoleńska Szef klubu PiS zwrócił się z pismem do premiera. Nie chciał jednak dokładnie powiedzieć, o jaką wypowiedź chodzi.
"Seremet i Kopacz powinni podać się do dymisji" W ten sposób Marta Kaczyńska odniosła się do ostatnich wydarzeń związanych z informacjami o pomyłkach przy identyfikacji ofiar katastrofy smoleńskiej.
Tagi: katastrofa smoleńska, smoleńsk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz