Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
japonia
01.10.2012 08:01

Japonia: Premier ogłosił skład rządu po rekonstrukcji

Yoshihiko Noda ma nadzieję, że dzięki ogłoszeniu zmian uda mu się zyskać nieco popularności, utraconej po przeforsowaniu podwojenia stawki podatku obrotowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Premier Japonii Yoshihiko Noda ogłosił rekonstrukcję swojego rządu przed planowanymi przyspieszonymi wyborami parlamentarnymi i w pełni konfliktu dyplomatycznego z Chinami. Dotychczasowy gabinet podał się dymisji.

W nowym rządzie jest ośmiu ministrów, którzy zachowali stanowiska, i 10 nowych. Premier ma nadzieję, że dzięki ogłoszeniu zmian w składzie rządu uda mu się zyskać nieco popularności, utraconej po przeforsowaniu w parlamencie podwojenia stawki podatku obrotowego (odpowiednika podatku VAT) w roku 2015. W zamian za zgodę parlamentu na kontrowersyjną ustawę, Noda obiecał _ w bliskiej przyszłości _ przyspieszone wybory, które zdaniem obserwatorów najprawdopodobniej pozbawią jego Partię Demokratyczną sprawowanej od trzech lat władzy.

W trudnym czasie konfliktu dyplomatycznego z Pekinem w sprawie spornych wysp na Morzu Wschodniochińskim stanowiska zachowali szefowie resortów spraw zagranicznych i obrony - Koichiro Gemba i Satoshi Morimoto.

W wyniku rekonstrukcji tekę stracił m.in. minister finansów Jun Azumi, który obejmie stanowisko sekretarza generalnego Partii Demokratycznej. Szefem resortu finansów zostanie natomiast mało dotychczas znany deputowany Koriki Jojima. Wybór tej kandydatury stanowi pewne zaskoczenie, ponieważ jeszcze w ubiegłym tygodniu media typowały na to stanowisko obecnego wicepremiera Katsuyę Okadę.

Noda wprowadził ponadto do rządu panią Makiko Tanakę, która była szefową dyplomacji za czasów premiera Junichiro Koizumiego. Obecnie kierować będzie ona resortem edukacji.

Tanaka jest córką byłego premiera Kakueia Tanaki, który 40 lat temu prowadził Japonię przez okres normalizacji stosunków z Chinami i który jest pozytywnie zapamiętany przez Pekin. Premier zaprzecza jednak, by nominacja pani Tanaki miała związek z trwającym kryzysem na linii Tokio-Pekin, choć japońskie media twierdzą, iż jest to przejaw dobrej woli względem Chin.

Czytaj więcej w Money.pl
"Jarosław Gowin złamał prawo". PSL atakuje Jan Bury: _ Jeżeli to prawda, że do ministra nielegalnie trafiły akta Marcina P., to premier powinien interweniować _.
Odwołują ministrów. Mają odejść za... Chodzi o szefów resortów obrony i spraw wewnętrznych, Abdula Rahima Wardaka i Bismilli Chana Mohammadiego.
Kraj w chaosie, a rząd podał się do dymisji Kraj jest pogrążony w kolejnym, głębokim kryzysie politycznym.
Tagi: japonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz