Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janusz Palikot spodziewa się dalszych działań UE wobec Kijowa

0
Podziel się:

Lider Twojego Ruchu przekonywał też, że warto wzmacniać ideę referendum na Ukrainie.

Janusz Palikot spodziewa się dalszych działań UE wobec Kijowa
(Maciej Goclon/East News)

Można się spodziewać, że rząd przedstawi w najbliższym czasie mapę dalszych działań całej Unii Europejskiej wobec Kijowa - powiedział po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego szef Twojego Ruchu Janusz Palikot. Wieczorem poinformował, że we wtorek udaje się na Ukrainę.

Głównym tematem poniedziałkowego posiedzenia RBN były polityczno-strategiczne wnioski z kryzysu ukraińskiego.

Szef TR powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Rady, że Polska ma bardzo silny mandat z ramienia UE do prowadzenia polityki całej Unii wobec Ukrainy. _ - Jest oczekiwanie, że Polska w krótkim czasie przedstawi pewien plan dalszych działań i właściwie zostaliśmy poinformowani, że i ministrowie, i premier, i prezydent prowadzą, wszyscy właściwie, różnego typu kanałami z Brukselą tego typu uzgodnienia _ - powiedział szef TR.

Według Palikota można się spodziewać, że rząd przedstawi w najbliższym czasie _ mapę dalszych działań całej Unii Europejskiej wobec Kijowa _.

Pytany, czy w ramach _ mapy drogowej _ można mówić także o konkretnej nowej ofercie finansowej, odparł, że nie jest to wykluczone. Podkreślił jednocześnie, że harmonogram działań nie jest jeszcze przygotowany i że będzie trzeba zbudować kilka scenariuszy w zależności od tego, co będzie działo się na Ukrainie.

Lider Twojego Ruchu przekonywał też, że warto wzmacniać ideę referendum na Ukrainie i nakłaniać do tego prezydenta tego kraju Wiktora Janukowycza, bo to przeniosłoby konflikt z ulic na poziom polityczny. Palikot mówił też, że warto wzmocnić _ różne miękkie działania _ państwa polskiego, takie jak dalsze otwarcie granic czy zwiększenie programu stypendialnego na Ukrainie. _ I taki katalog różnych miękkich działań zarówno prezydent, jak i premier przygotują _ - powiedział.

Dodał, że we wtorek Konwent Seniorów podejmie próbę wypracowania ponadpartyjnego stanowiska ws. wydarzeń na Ukrainie; chodzi o to, by polski parlament przemówił w tej sprawie jednym głosem. Palikot mówił, że w ponadpartyjnym projekcie uchwały ws. Ukrainy ma znaleźć się m.in. wezwanie do tego, by uniknąć rozlewu krwi w tym kraju, wezwanie do dialogu władz ukraińskich z opozycją, powrotu do umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE oraz o współpracy z Polską.

Szef TR relacjonował też, że na posiedzeniu RBN _ wszyscy w zasadzie byli zdania, by sytuację na Ukrainie raczej stabilizować, niż antagonizować, bo doprowadzenie do konfliktu dalszego z użyciem siły i dalszym rozlewem krwi będzie raczej wpychało Ukrainę w ręce Rosji, a nie jest to w polskim interesie _. _ Trzeba raczej doprowadzić do uniknięcia sytuacji izolacji Janukowycza _ - mówił.

Lider partii poinformował, że na Ukrainie przebywa w poniedziałek wiceszef TR Marek Siwiec, który starał się, by we wtorek doszło do wizyty tam Palikota i do rozmów w parlamencie ukraińskim, _ aby budować właśnie taki dialog nie tylko z opozycją, ale także władzą _. Podkreślił jednocześnie, że oczywiście trzeba stawać po stronie ludzi, którzy mają prawo walczyć o wolność i nie zgadzać się w żadnym wypadku na używanie siły przez władzę.

Na wieczornym briefingu prasowym przed ambasadą Ukrainy w Warszawie Palikot poinformował, że we wtorek rano udaje się do Kijowa. Lider Twojego Ruchu zaznaczył, że konsultował się w tej sprawie z prezydentem Bronisławem Komorowskim, a także z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim. _ Obydwaj mnie zachęcali do tego wyjazdu _ - stwierdził.

Jak powiedział, na Ukrainę jedzie z przesłaniem, że najgorsze co mogłoby się stać, to gdyby doszło do eskalacji przemocy i rozlewu krwi. Palikot podkreślił, że gdyby do tego doszło, bardzo utrudniłoby to powrót do negocjacji pomiędzy UE a Ukrainą w sprawie stowarzyszenia. _ Po drugie jadę z przesłaniem, że władza Janukowycza nie powinna w najmniejszym stopniu używać przemocy. Z drugiej strony jest ona realnym partnerem wobec wszystkich rządów, także polskiego i polityków polskich, i powinna być w związku z tym podmiotem normalnego dialogu _ - powiedział Palikot.

Lider Twojego Ruchu zakłada, że podczas wizyty w Kijowie uda mu się spotkać z najważniejszymi politykami ukraińskimi zarówno opozycji jak i obozu rządzącego, by - jak mówił - namawiać ich do dialogu. _ Mam też nadzieję, że będziemy mogli opinii publicznej na Ukrainie wyraźnie przekazać (...), że ma ona przyjaciół w Polsce i że Polska może być ambasadorem dialogu wewnątrz Ukrainy oraz między Ukrainą a Brukselą _ - powiedział.

Palikot oraz rzecznik prasowy TR Andrzej Rozenek zostawili przed ambasadą ukraińską kilka niewielkich choinek. Palikot pytany o znaczenie tego gestu tłumaczył, że jest to nawiązanie do wydarzeń z piątku na sobotę na ukraińskim Majdanie, kiedy to władza pod pretekstem ustawienia na placu świątecznego drzewka chciała rozpędzić gromadzących się tam Ukraińców niezadowolonych ze zwrotu rządu w kwestii umowy z UE.

_ - Chcemy pokazać absurdalność tego argumentu. Zostawiamy te choinki jako symbole niepoważnego dialogu publicznego. Oczekujemy od władz Ukrainy poważnego traktowania obywateli a nie choinek, którymi zasłaniają się przed prawdziwym dialogiem _ - mówił Palikot.

Wcześniej Palikot pytany był przez dziennikarzy, czy dobrym pomysłem jest, by rząd przedstawił na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Sejmu informację ws. rezultatów ubiegłotygodniowego szczytu Partnerstwa Wschodniego, w tym przyczyn niepodpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE; oczekuje tego SLD.

Szef TR odparł, że nie wyklucza tego, choć - jak zaznaczył - ważne jest, by liderzy partii porozumieli się ws. Ukrainy _ nie na wyścigi _.

Pytany o nieobecność szefa PiS na posiedzeniu RBN, Palikot powiedział: _ Jarosław Kaczyński wykorzystywał śmierć własnego brata i katastrofę smoleńską do zbijania osobistych politycznych korzyści i tak samo teraz wykorzystuje walkę narodu ukraińskiego o wolność i o bycie godne na Zachodzie do osobistej kariery politycznej, do zdobycia władzy w Polsce. To haniebne, cyniczne, jego miejsce jest poza pamięcią nas wszystkich _.

Czytaj więcej w Money.pl
Obalą rząd w Kijowie? Tusk i Komorowski razem o Ukrainie Tymczasem rosyjski przywódca zakpił z ukraińskiej opozycji, że _ albo nie rozumie co się dzieje, albo jest tylko parawanem dla ekstremistów _.
Stan wyjątkowy na Ukrainie przesądzony? Opozycja odrzuciła propozycje rozmów z rządem. W odpowiedzi ekipa Janukowycza koncentruje wojsko w Kijowie.
Pobity polski dziennikarz czuje się dobrze Mimo obrażeń ma on zamiar zostać na Ukrainie do środy.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)