Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janusz Palikot przed komisją etyki? "Szambo polityczne"

0
Podziel się:

Janusz Palikot kiedyś handlował paletami i wódką, dziś jest handlarzem ludzkim nieszczęściem - powiedział sekretarz SLD na konferencji prasowej.

Janusz Palikot przed komisją etyki? "Szambo polityczne"
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEKzTEvF

SLD chce ukarania szefa Twojego Ruchu Janusza Palikota za wypowiedź w sprawie protestujących od kilku dni w Sejmie rodziców dzieci niepełnosprawnych.

Politycy Sojuszu: sekretarz generalny Krzysztof Gawkowski i rzecznik Dariusz Joński zapowiedzieli, że do końca kampanii wyborczej do europarlamentu nie będą uczestniczyć w żadnych debatach z udziałem Janusza Palikota i innych polityków TR.

Chodzi o sobotnią wypowiedź Palikota, który odnosząc się do trwającego w Sejmie protestu rodziców dzieci niepełnosprawnych mówił o _ nieprawdopodobnej, kapitalnej szansie do zrobienia całej kampanii do Parlamentu Europejskiego, albo zrobienia kariery w polskiej polityce _.

bEKzTEvH

Odnosząc się do piątkowego spotkania premiera Donalda Tuska z rodzicami dzieci niepełnosprawnych Palikot skrytykował działaczy partii za _ zmarnowanie nieprawdopodobnej okazji _. _ - Wczoraj każdy mógł zrobić karierę. Szczególnie Dorota Gardias, za co została przeze mnie ostro ochrzaniona. Jacek Kwiatkowski (poseł TR) był nieprzygotowany do merytorycznego wejścia w tę sprawę. Podobnie Artur Górczyński _ - mówił Palikot. _ - Nie potrafiliśmy wczoraj wykorzystać sytuacji, w której Tusk byłby zderzony ze ścianą _ - dodał.

Gawkowski sobotnie wypowiedzi Palikota określił jako _ szambo polityczne _. _ - Na to, co zrobił Janusz Palikot, mówiąc o wykorzystaniu do politycznej gry, takiego już naprawdę niskiego politycznego celu, matek dzieci niepełnosprawnych, trzeba reagować. Janusz Palikot kiedyś handlował paletami i wódką, dziś jest handlarzem ludzkim nieszczęściem _ - powiedział sekretarz Sojuszu na konferencji prasowej.

Jak dodał, nie może być na to zgody. _ - Dlatego dzisiaj pytamy sprzymierzeńców Janusza Palikota, przede wszystkim Aleksandra Kwaśniewskiego czy dalej zamierza legitymizować to, co robi Janusz Palikot? Czy Aleksander Kwaśniewski, wraz ze swoją żoną, która przecież przez tak wiele lat dzielnie w swej fundacji walczyła o prawa niepełnosprawnych, zgadza się na to, co robi Janusz Palikot? _ - pytał Gawkowski.

Z podobnym pytaniem zwrócił się też do kandydatów Europy Plus Twojego Ruchu do europarlamentu: wicemarszałek Sejmu Wandy Nowickiej, działaczki społecznej Barbary Nowackiej, b. szefowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Doroty Gardias oraz posła Ryszarda Kalisza. _ Czy to jest standard polityki, który dzisiaj będzie uprawiał Twój Ruch razem ze swoimi współkoalicjantami do europarlamentu? _ - zaznaczył sekretarz generalny SLD.

bEKzTEvN

Joński poinformował, że jeszcze w poniedziałek SLD skieruje do komisji etyki poselskiej wniosek o ukaranie Palikota. Jak wynika z pisma do komisji, które dziennikarze otrzymali na poniedziałkowej konferencji, lider Twojego Ruchu miał - zdaniem Sojuszu - naruszyć art. 2 Zasad Etyki Poselskiej, który stanowi m.in., że _ poseł powinien unikać zachowań, które mogą godzić w dobre imię Sejmu _.

W piśmie Sojusz ocenił ponadto, że wypowiedzi Palikota są _ cyniczne i dyktowane wyłącznie interesem kierowanego przez niego klubu poselskiego oraz jego partii politycznej stanowiąc zaprzeczenie ideałów _, o których mówią: ślubowanie poselskie i ustawa o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Joński i Gawkowski zwrócili się też z apelem do polityków pozostałych partii o _ nałożenie specjalnych sankcji _ na Palikota. Chodzi o bojkot lidera i innych polityków TR. _ Być może w ten sposób nauczy się pan Palikot, że nie można w taki sposób traktować osób niepełnosprawnych _ - powiedział rzecznik SLD. Słowa Palikota zostały nagrane przez Kancelarię Sejmu podczas sobotniego posiedzenia klubu Twojego Ruchu; nagranie jest dostępne na stronie internetowej Sejmu.

Czytaj więcej w Money.pl
"Co o słowach Palikota myśli Kwaśniewski?" Polityka SLD nie dziwi zachowanie Janusza Palikota, bo - jak mówi - on stara się wykorzystywać tego typu sytuacje.
Nie ma porozumienia między rządem, a... Tusk zaproponował stopniowe podwyższanie zasiłków dla opiekujących się niepełnosprawnymi dziećmi aż do 2016 roku kiedy osiągnąć mają poziom płacy minimalnej.
Protest w Sejmie trwa. Rodzice chcą zmian Rodzice niepełnosprawnych dzieci domagają się m.in. traktowania całodobowej opieki nad dziećmi jako zawód.
bEKzTEwi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)