Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janukowycz: nie ustąpię, to przewrót. Został ostrzelany?

0
Podziel się:

Szef państwa ocenił, że decyzje podejmowane obecnie przez parlament są niezgodne z prawem.

Janukowycz: nie ustąpię, to przewrót. Został ostrzelany?
(PAP/EPA/ANDRIY MOSIENKO / POOL)

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz oświadczył, że nie ustąpi z urzędu, a wydarzenia w swoim kraju określił mianem zamachu stanu. Szef państwa poinformował, że kiedy opuszczał Kijów, jego samochód został ostrzelany.

Janukowycz znajduje się obecnie w Charkowie na wschodzie kraju, gdzie udzielił wywiadu jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych. Gmach administracji prezydenckiej w Kijowie jest opuszczony, a prywatna, dotychczas ściśle strzeżona, rezydencja Janukowycza pod stolicą została otwarta dla ludzi.

_ - Wydarzenia, które zobaczył nasz kraj i cały świat, są przykładem przewrotu państwowego _ - powiedział Janukowycz w wywiadzie.

_ - Co będziemy robić dalej? Będę o tym mówił publicznie każdego dnia. Pozostaję na terytorium Ukrainy. Będę apelował do wszystkich obserwatorów międzynarodowych, wszystkich pośredników, którzy uczestniczyli w tym konflikcie politycznym, by powstrzymali bandytów, bo to nie jest opozycja. To są bandyci _ - oznajmił.

Szef państwa ocenił, że decyzje podejmowane obecnie przez parlament są niezgodne z prawem, a deputowani jego Partii Regionów opuszczają to ugrupowanie, gdyż są do tego zmuszani. _ Są ludzie, którzy nie wytrzymali, obawiają się o swoje rodziny, ale są także zdrajcy _ - oświadczył.

Janukowycz poinformował, że w piątek, kiedy udawał się z Kijowa do Charkowa, jego samochód został ostrzelany. _ W Kijowie strzelano do mojego samochodu, ale nie odczuwam strachu. Czuję się odpowiedzialny za państwo _ - stwierdził.

Janukowycz oświadczył, że były przewodniczący parlamentu Wołodymyr Rybak, który podał się w sobotę do dymisji ze względu na chorobę, został pobity.

Rybak _ został pobity. Przyjechał do mnie. Po drodze strzelali. On prosił, żebym go zabrał. Zabrałem go i wysłałem do Doniecka na leczenie _ - powiedział Janukowycz w wywiadzie telewizyjnym.

W ocenie prezydenta to, co dzieje się dziś na Ukrainie, przypomina lata międzywojenne.

_ Widzimy powrót do nazizmu, kiedy w latach 30. w Niemczech, Austrii naziści dochodzili do władzy. Teraz mamy to samo. Zakazują działalności Partii Regionów, Komunistycznej Partii Ukrainy. Piętnują, biją, palą budynki i biura _ - podkreślił.

Janukowycz podzielił się także swoimi planami na przyszłość. _ Odwiedzę inne południowo-wschodnie regiony kraju, który jest na razie dla mnie bezpieczny, czy też bardziej bezpieczny. Nadal będę spotykał się z ludźmi _ - oświadczył Janukowycz w wywiadzie telewizyjnym.

Czytaj więcej w Money.pl
Schulz: Janukowycz nie odda władzy Przewodniczący Parlamentu Europejskiego nie wierzy, że ukraiński prezydent dobrowolnie ustąpi.
"Janukowycz traci kontrolę nad krajem" _ Sytuacja na Ukrainie gwałtownie wymyka się spod kontroli władz i opozycji _ - ocenia rosyjski dziennik _ Kommiersant _.
Ukraina stoi na krawędzi wojny domowej Według _ Financial Times _ i _ New York Timesa _, obecna sytuacja na Ukrainie to wina przede wszystkim Wiktora Janukowycza.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)