Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janukowycz chce dowieść, że jest prezydentem Ukrainy

0
Podziel się:

Złożył w tej sprawie pozew do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Janukowycz chce dowieść, że jest prezydentem Ukrainy
(kmu.gov.ua)

Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, który mieszka w Rosji, domaga się uchylenia sankcji wprowadzonych wobec niego przez UE, chce też, by uznano, że wciąż jest prezydentem. Złożył w tej sprawie pozew w Luksemburgu - pisze dziś agencja Unian.

Janukowycz uważa, że sankcje wprowadzone wobec niego przez UE na początku marca to zemsta za to, że zrezygnował _ z prounijnego kursu Ukrainy _.

W pozwie skierowanym do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu były prezydent protestuje przeciwko temu, że w decyzji o sankcjach został nazwany _ eksprezydentem _, i sam siebie określa mianem _ prawowitego _ i _ wybranego demokratycznie _ prezydenta Ukrainy, a tymczasowy rząd nazywa nielegalnym. Powód utrzymuje też, że nakładając na niego sankcje, Unia Europejska działała z pobudek politycznych, chciała się bowiem przypodobać tymczasowym władzom Ukrainy, żeby przystały na zacieśnienie stosunków Kijowa z UE.

Poza byłym prezydentem pozwy złożyli też objęci unijnymi sankcjami dwaj jego synowie, a także ukraiński biznesmen Serhij Kurczenko. Pozwy, złożone 14 i 15 maja, opublikowano w poniedziałek w Dzienniku Urzędowym UE.

Na początku marca UE nałożyła sankcje na 18 obywateli Ukrainy - członków dawnych władz, w tym Wiktora Janukowycza, i kilku oligarchów, którym ukraińska prokuratura zarzuciła defraudację środków państwowych; zamrożono ich aktywa ulokowane w bankach w UE.

Janukowycz został odsunięty od władzy przez parlament 22 lutego. Po ucieczce z Ukrainy znalazł schronienie w Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl
"Majdan działa na rzecz Rosjan zamiast..." - _ Zamiast marnować czas w centrum stolicy powinni wziąć w ręce broń i iść na front, by tam walczyć o Ukrainę _ - oświadczył szef MSW Ukrainy Arsen Awakow.
Pozew Janukowycza. W sprawie majątku Były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, a także ośmiu innych Ukraińców, których majątek został zamrożony w ramach unijnych sankcji, złożyło pozwy, aby odzyskać dostęp do zablokowanych aktywów - podaje UEobserver.
Na Ukrainie zmieni się system władzy? Opiniotwórczy tygodnik _ Dzerkało Tyżnia _ dotarł do propozycji modyfikacji konstytucji. Oto one.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)