Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Janosikowe. Województwo mazowieckie walczy o zmiany

0
Podziel się:

Reforma ma szansę wejść w życie jeszcze w tym roku. Zakłada zmniejszenie wysokości wpłat na rzecz biedniejszych regionów o 20 procent.

Janosikowe. Województwo mazowieckie walczy o zmiany
(greg801/iStockphoto)

Projekt ustawy, nad którym od dwóch lat pracują sejmowe komisje ma szansę na uchwalenie jeszcze w tym roku. Tak uważa m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska z PO. Według posła PSL, nowe zasady będą wymagały wsparcia biedniejszych regionów z budżetu państwa.

- _ Ta ustawa w pierwszej wersji budziła duże emocje. Mam nadzieje, że po dyskusji która się odbyła sejm jest w stanie wypracować kompromisowe rozwiązanie, które zachowa Janosikowe, ale w mniej trudnej i drastycznej formie _ - powiedziała Kidawa-Błońska.

Obniżeniem wysokości wpłat na rzecz biedniejszych regionów zainteresowane jest przede wszystkim województwo mazowieckie. Największy płatnik tej daniny znajduje się obecnie na progu bankructwa. Dlatego rządzący nie mają innego wyjścia - muszą uchwalić nowe zasady janosikowego.

- _ Platforma musi to uchwalić, nie ma teraz wyboru. PSL jest jak najbardziej do rozmowy w tej sprawie. Myślę, że posłowie przede wszystkim Mazowieccy, których jest 63, to jest dodatkowa siła, która pozwoli przegłosować tego rodzaju ustawię, a biedniejsze samorządy wcale nie stracą, bo to jest bardzo ważne w tej ustawie _- uważa Artur Dębski z Twojego Ruchu.

Zbigniew Kuźmiuk w rozmowie podtrzymał stanowisko PSL-u wyrażone podczas sejmowej debaty, że nowe zasady będą wymagały wsparcia biedniejszych regionów z budżetu państwa.

- J_ eżeli ta zasada wsparcia ze strony państwa zostanie zachowana, to sądzę że nie będzie problemu, żeby za takim projektem głosowali także posłowie z pozostałych województw. Natomiast jeżeli zrobi się ta dziura 300 czy 500 milionów i te najbiedniejsze samorządy miałyby na tym ucierpieć, to nie sądzę, żeby dla takiej idei było wsparcie. Co więcej tutaj nie będzie podziałów politycznych, będą podziały regionalne, czyli wszyscy przeciwko Warszawie i województwu Mazowieckiemu _ - stwierdził Zbigniew Kuźmiuk.

W Sejmie są dwa projekty ustaw dotyczące janosikowego: obywatelski i przygotowany przez komisję samorządu terytorialnego. W lipcu 2012 roku połączone komisje samorządu i finansów publicznych przygotowały sprawozdanie, w którym rekomendowały odrzucenie obu projektów. W październiku ubiegłego roku zdecydowana większość posłów opowiedziała się za dalszymi pracami nad oboma projektami.

Obywatelski projekt ustawy zakłada m.in. zmniejszenie wysokości wpłat janosikowego o 20 procent. Projekt komisyjny poza obniżeniem wysokości ustanawia również górną granicę wpłat oraz podwyższenie progów, od których poszczególne jednostki samorządu byłyby zobowiązane do wpłaty janosikowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Janosikowe mocno drenuje Mazowsze Finanse uratowała Unia Europejska, która przyznała mu status tak zwanego regionu przejściowego.
Prezydent podpisał nowe janosikowe Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli Mazowsze będzie musiało oddać więcej niż 400 mln zł, może ubiegać się o pożyczkę z budżetu państwa.
Janosikowe znów do poprawki. Kto zyska? Zyska Mazowsze, nie stracą inne województwa. W jaki sposób?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)