Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jaceniuk żąda, aby zwolniono wszystkich działaczy do jutra

0
Podziel się:

61 uczestników zamieszek w Kijowie i w innych ukraińskich miastach nadal pozostaje za kratami.

Ashton, Jaceniuk i Kliczko na wspólnym spotkaniu
Ashton, Jaceniuk i Kliczko na wspólnym spotkaniu (PAP/EPA)

Opierając się na obowiązującej ustawie o amnestii, opozycja apeluje o ich jak najszybsze uwolnienie, a MSW o opuszczenie zajętych budynków użyteczności publicznej.

Opuszczenie budynków to warunek umorzenia spraw karnych, prowadzonych wobec działaczy niezależnie od tego, czy przebywają oni za kratkami, czy w areszcie domowym. Takich osób jest aż 266.

Ołeh Tatarow z wydziału śledczego MSW przypomina, że opozycja powinna się pospieszyć ponieważ do 17 lutego powinny być zwolnione wszystkie zajęte obiekty i ulice, oprócz tych, gdzie odbywają się pokojowe demonstracje. Gdy ten warunek będzie spełniony wszystkie sprawy zostaną zamknięte. Jeżeli nie, zostanie im nadany zwyczajny bieg.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/7/273159.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/czy;polscy;politycy;na;majdanie;wiedza;kogo;popieraja,224,0,1466336.html) Czy polscy politycy na Majdanie wiedzą, kogo popierają?

Opozycja twierdzi z kolei, że spieszyć powinny się sądy i milicja. Jeden z przywódców oponentów władzy, Arsenij Jaceniuk żąda, aby zwolniono wszystkich działaczy do jutra. Podkreśla, że nadal wielu aktywistów jest zatrzymywanych, a ich mieszkania - przeszukiwane.

Obowiązująca ustawa o amnestii nie jest jedynym punktem spornym między opozycją w władzami. Wciąż trwają negocjacje dotyczące zmian w konstytucji. Tutaj rozbieżności są nawet wśród oponentów władz. Dotyczą one przede wszystkim roli prezydenta.

O ile UDAR nie chce zmniejszać jego pełnomocnictw, to Ojczyzna chciałaby je ograniczyć.

Czytaj więcej w Money.pl
"Majdan to utopia. Opozycja jest podzielona" Według europosła SLD Bogusława Liberadzkiego, między liderami ukraińskiej opozycji są rozbieżności.
"Ustępstwa Janukowycza tylko ośmielają" Wielu mieszkańców tego kraju uwierzyło dopiero teraz, że ich walka ma sens - uważa prezes Fundacji Pułaskiego, politolog Zbigniew Pisarski.
Bijatyka w centrum Kijowa. Kliczko łapie napastników W centrum stolicy Ukrainy doszło do gwałtownych starć. - _ Mamy sytuację jak na wojnie _ - mówi szef Udaru.
Janukowycz podpisał amnestię dla Majdanu Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podpisał w poniedziałek ustawę o amnestii dla uczestników proeuropejskich i antyrządowych demonstracji, do których dochodziło od 21 listopada na Majdanie Niepodległości oraz w dzielnicy rządowej w Kijowie - przekazała jego administracja.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)