Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jaceniuk wierzy w szybkie zakończenie kryzysu na Krymie

0
Podziel się:

Tymczasem, prorosyjscy demonstranci wtargnęli do siedziby lokalnej administracji w Doniecku. Odbywało się tam posiedzenie Rady Obwodowej.

Jaceniuk wierzy w szybkie zakończenie kryzysu na Krymie
(PAP/EPA)

_ _- Ukraina i Rosja już mają za sobą najpoważniejszą fazę kryzysu w stosunkach - ocenił premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk na spotkaniu z przedstawicielami europejskiego biznesu w Kijowie. Tymczasem, prorosyjscy demonstranci wtargnęli do siedziby lokalnej administracji w Doniecku. Odbywało się tam posiedzenie Rady Obwodowej.

[Aktualizacja 15:43]

_ - Myślę, że już mamy za sobą najpoważniejszą fazę kryzysu w stosunkach między Ukrainą i Rosją. Mam nadzieję, że słowa, które powiedział mi rosyjski premier (Dmitrij) Miedwiediew, że decyzji o wprowadzeniu wojsk nie podjęto, odpowiada rzeczywistości _ - oświadczył.

Według niego podpisanie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z UE otworzy nowe możliwości przed stosunkami Kijów-Moskwa. _ Ukraina nie tylko zbliża się do Unii Europejskiej. Ukraina podpisze umowę stowarzyszeniową z UE, która powinna otworzyć dodatkowe możliwości dla stosunków rosyjsko-ukraińskich. W żadnym wypadku nie będzie ona przeszkodą _ - powiedział.

Zapewnił, że Kijów jest gotów na _ nową jakość _ w stosunkach z Rosją, w których Ukraina stanowi część wielkiej przestrzeni europejskiej. Jaceniuk zapewnił też, że Ukraina spełni wszystkie wymogi Międzynarodowego Funduszu Walutowego, aby otrzymać kredyt - _ z tego prostego powodu, że nie mamy innego wyjścia _. Premier poruszył też wątek Krymu. Sytuację na półwyspie nazwał trudną i po raz kolejny zaapelował do Rosji o wycofanie stamtąd swoich żołnierzy.

Ostrzegł też nieuznawany przez Kijów rząd krymskiej autonomii przed przywłaszczaniem ukraińskiego majątku. _ Samozwańczy i nielegalny rząd na Krymie usiłuje teraz faktycznie ukraść majątek narodowy Ukrainy. Mówię o Czornomornaftohazie (spółka zajmująca się wydobyciem surowców energetycznych - PAP) i innych obiektach należących do państwa. Chcę przestrzec ten rząd przed próbami rozkradzenia i przejęcia narodowego majątku Ukrainy _ - powiedział.

Zwolennicy Putina wtargnęli do budynku władz w Doniecku

Deputowani wybrali na stanowisko nowego przewodniczącego Rady Obwodowej dotychczasowego gubernatora Andrija Szyszackiego - urzędnika związanego z najbogatszym Ukraińcem Rinatem Achmetowem. Wywodzący się z Doniecka biznesmen jest zdecydowanym przeciwnikiem separatyzmu.

To właśnie mityng zwolenników oddzielenia Zagłębia Donieckiego od Ukrainy odbywał się od rana przed budynkiem. Wiele z dwóch tysięcy osób miało ze sobą rosyjskie flagi.

- _ Lepiej nam z Rosją, Europa nas zadusi, a Moskwa nam daje wiele perspektyw, będziemy żyć, jak u Pana Boga za piecem _ - wykrzykują.

Zwolennicy separatyzmu wzywali Władimira Putina do interwencji wojskowej w obwodzie donieckim. Próbowali kilkukrotnie szturmować siedzibę lokalnych władz, ale milicja dała im odpór. W końcu jednak około stu osobom udało się wejść bocznymi drzwiami. Lider prorosyjskich sił Pawło Hubariow twierdzi, że jest _ ludowym gubernatorem _ obwodu, kontroluje około tysiąca uzbrojonych mężczyzn i żąda interwencji Moskwy.

Rosja naruszyła w nocy ukraińską przestrzeń powietrzną

Ukraińskie siły powietrzne odpowiedziały poderwaniem samolotu przechwytującego SU-27 i zapobiegły _ prowokacyjnym akcjom _ - podkreślił resort obrony. W sobotę Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zezwoliła na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę taką zwrócił się prezydent Władimir Putin, uzasadniając to zagrożeniem życia obywateli Rosji, diaspory rosyjskiej i żołnierzy armii rosyjskiej na Krymie.

Rano natomiast terminal promowy w Kerczu obsługiwali żołnierze, którzy odmawiali zidentyfikowania się, ale mówili po rosyjsku, a ich pojazdy mają rosyjskie tablice rejestracyjne - pisze Associated Press. Zajęcie terminalu podsyciło obawy, że Moskwa planuje ściągnięcie w ten rejon więcej żołnierzy.

Wcześniej ukraińska straż graniczna informowała, że po rosyjskiej stronie Cieśniny Kerczeńskiej, naprzeciwko odległego o około 20 km miasta Kercz, odbywa się koncentracja sprzętu wojskowego. _ Ponadto w dalszym ciągu odbywa się intensywne przemieszczanie okrętów rosyjskiej marynarki wojennej do basenu Morza Czarnego z i do portu w Sewastopolu _ - podała straż graniczna.

Podkreślono, że chodzi o okręty rosyjskich flot: Czarnomorskiej, Bałtyckiej i Północnej, które bezpośrednio łamią zapisy dwustronnego porozumienia o stacjonowaniu Floty Czarnomorskiej na Krymie.

Ukraińska straż graniczna podała również, że siły rosyjskie zablokowały łączność komórkową w niektórych rejonach.

Sztab zablokowany przez rosyjskich żołnierzy

Sztab floty wojennej Ukrainy w Sewastopolu został zablokowany przez rosyjskich żołnierzy po odmowie marynarzy przejścia na stronę władz Krymu - powiedziało agencji Interfax-Ukraina źródło w sztabie.

_ - Po tym, jak mianowany 2 marca dowódca marynarki wojennej Ukrainy Denis Berezowski zjawił się w ukraińskim sztabie i przekonywał oficerów do przejścia do marynarki wojennej Krymu, a oficerowie zadeklarowali wierność przysiędze (narodowi Ukrainy), teren wokół ogrodzenia sztabu został zablokowany przez rosyjskie siły specjalne _ - powiedziała wspomniana osoba.

Źródło dodało, że obecnie wejście do sztabu i wyjście z niego jest całkowicie zablokowane, ale ukraińscy marynarze pozostają na swoich miejscach. 2 marca nieuznawany przez władze w Kijowie premier Krymu Siergiej Aksjonow proklamował powstanie marynarki wojennej Krymu.

Były dowódca marynarki wojennej Ukrainy Denys Berezowski z grupą żołnierzy rosyjskich dostał się w poniedziałek do sztabu floty wojennej Ukrainy w Sewastopolu, chcąc przekonać marynarzy do przejścia na stronę władz Krymu. Odmówili - pisze Interfax-Ukraina.

W sztabie znajdował się w tym momencie nowy dowódca ukraińskiej marynarki wojennej Serhij Hajduk. Członkowie dowództwa potwierdzili swoim postępowaniem przysięgę złożoną narodowi Ukrainy i odmówili przejścia na stronę władz krymskich - poinformował przedstawiciel sztabu.

_ Praktycznie nieuzbrojeni oficerowie zmusili żołnierzy rosyjskich i Berezowskiego do opuszczenia terytorium sztabu _ - cytuje przedstawiciela sztabu agencja Interfax-Ukraina.

Berezowski został w niedzielę zdymisjonowany przez p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa, a Prokuratura Generalna wszczęła przeciwko niemu śledztwo w sprawie zdrady stanu.

W nagraniu zamieszczonym wcześniej na YouTube Berezowski oświadczył, że złożył przysięgę na wierność _ narodowi krymskiemu _. Deputowany partii Swoboda Jurij Syrotiuk powiedział jednak, że Berezowski został odsunięty od pełnienia obowiązków jeszcze w niedzielę rano, a powodem było to, że dał rozkaz dowódcom jednostek na Krymie, by w razie blokady przez żołnierzy rosyjskich _ nie stawiali żadnego oporu i przekazywali broń, amunicję i wszystko inne Rosjanom _.

Rewolucja pochłonęła już 95 ofiar

Od 30 listopada ubiegłego roku 95 osób zginęło na Ukrainie w starciach przeciwników byłych już władz kraju z milicją - poinformowało ukraińskie ministerstwo zdrowia na swojej stronie internetowej.

Po pomoc medyczną do lekarzy zwróciło się 984 poszkodowanych, spośród których 646 hospitalizowano. Według danych z poniedziałku rano w placówkach leczniczych Kijowa nadal znajduje się 245 rannych.

Czytaj więcej w Money.pl
Krym coraz bliżej przejęcia przez Rosję? Kilka jednostek ukraińskich wojsk zostało otoczonych, a wojska moskiewskie wezwały je do złożenia broni.
Tatarzy: Jak świat zamierza po tym żyć? _ Dla nas tutaj, na Krymie, jest to bardzo trudny czas. Wszyscy zadajemy sobie pytanie, jak zachowają się w tej sytuacji państwa świata. _
_ Putin chce eskalacji przemocy na Krymie _ Rosyjski prezydent gwałci umowy międzynarodowe - tłumaczy pochodzący z Krymu politolog.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)