Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael zatrzymał łódź z aktywistami płynącymi do Strefy Gazy

0
Podziel się:

"Marianne" została przekierowana do jednego z izraelskich portów.

Izrael zatrzymał łódź z aktywistami płynącymi do Strefy Gazy
(Boris Niehaus (www.1just.de)/wikimedia (CC BY-SA 4.0))
bEJAONeJ

Izrael zatrzymał łódź płynącą do Strefy Gazy na czele konwoju czterech jednostek z propalestyńskimi aktywistami i sprzętem medycznym - podało w poniedziałek w oświadczeniu izraelskie wojsko. "Marianne" została przekierowana do jednego z izraelskich portów.

Wojsko zapewniło w komunikacie, że podczas operacji nie doszło do aktów przemocy, ani żadnych incydentów. W dokumencie podkreślono, że po "wyczerpaniu wszystkich kanałów dyplomatycznych rząd Izraela nakazał marynarce wojennej skierować jednostkę (do portu), aby nie doszło do złamania blokady morskiej (Strefy Gazy)". Poinformowano, że łódź została przeszukana na wodach międzynarodowych, a następnie skierowana do portu w Aszdod.

Flotylla Wolności III, czyli konwój jednostek z propalestyńskimi aktywistami na pokładzie, wypłynęła w piątek z Krety ku Strefie Gazy. Wiozła tam sprzęt medyczny.

bEJAONeL

Do podobnej próby złamania blokady doszło pięć lat temu. Wtedy podczas akcji sił izraelskich na statek "Mavi Marmara" zginęli obywatele Turcji.

Z Krety wypłynęło około 70 aktywistów. Wśród nich są: były prezydent Tunezji, obrońca praw człowieka Monsif Marzuki, oraz arabski deputowany do parlamentu Izraela (Knesetu) Basel Ghattas. Płynęli oni na szwedzkiej jednostce "Marianne", która w poniedziałek została zatrzymana przez izraelską marynarkę wojenną.

W komunikacie wystosowanym przed wypłynięciem aktywiści zapewnili, że celem flotylli jest "rzucenie światła na naruszenia praw 1,8 mln Palestyńczyków" w Strefie Gazy. Deputowany Ghattas ostrzegał Izrael przed interwencją. Jak powiedział, "nie chce czynić porównań" z losem poprzedniej flotylli, jednak "chce przypomnieć, że Izrael ostatecznie przeprosił za to wydarzenie".

Śmierć dziesięciu obywateli Turcji w maju 2010 roku, podczas interwencji izraelskich komandosów na wodach międzynarodowych, przyczyniła się do istotnego pogorszenia stosunków turecko-izraelskich.

bEJAONeR
Czytaj więcej w Money.pl
Apel ONZ do Izraela ws. Palestyny Chodzi o 127 mln dolarów z podatków, które Izrael powinien przekazać Autonomii Palestyńskiej.
Trybunał zajmie się zbrodniami w Strefie Gazy Podpisanie Statutu Rzymskiego otwiera drogę do zbadania palestyńskich oskarżeń pod adresem Izraela o zbrodnie wojenne w Strefie Gazy.
Młody Palestyńczyk skatowany przez Żydów Chłopak, którego tożsamości nie ujawniono został przewieziony do szpitala.
Izrael ostro, zapowiada odwet na Palestynie Premier Izraela nazwał atak okrutnym mordem na Żydach, którzy przyszli do świątyni się pomodlić i zostali zabici przez nikczemnych morderców.
bEJAONfm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)