Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael utrudni przekraczanie granicy palestyńskim robotnikom

0
Podziel się:

Minister obrony Izraela Mosze Ja'alon zapowiedział zmianę zasad przekraczania granicy, uniemożliwiającą Palestyńczykom korzystanie z publicznych autobusów.

Izrael utrudni przekraczanie granicy palestyńskim robotnikom
(Reuven Kapuscinski/CC0 1.0/wikimedia commons)
bECKFDUB

Minister obrony Izraela Mosze Ja'alon zapowiedział zmianę zasad przekraczania granicy, uniemożliwiającą Palestyńczykom korzystanie z publicznych autobusów, którymi osadnicy żydowscy jeżdżą na Zachodni Brzeg Jordanu - poinformował dziennik _ Haarec _.

Gazeta dodaje, że osadnicy od dawna domagali się tego, chociaż wojsko izraelskie uważa, iż palestyńscy robotnicy podróżujący z nimi tymi samymi autobusami nie stanowią żadnego zagrożenia, zwłaszcza że za każdym razem poddawani są kontroli. Chodzi o Palestyńczyków pracujących w Izraelu i codziennie powracających do domów na Zachodnim Brzegu.

Nie wiadomo na razie, kiedy zarządzenie ministra wejdzie w życie. Lewicowi politycy izraelscy natychmiast potępili je, podkreślając, że jest ono równoznaczne z apartheidem. Skrytykowali osadników za domaganie się segregacji w transporcie publicznym.

bECKFDUD

Gazeta _ Jerusalem Post _ wyjaśnia, że zarządzenie ministra przewiduje, iż palestyńscy robotnicy z Zachodniego Brzegu będą mogli wracać wieczorem do domów przez to samo kontrolowane przez wojsko przejście Ejal, którym rano dostali się do Izraela. W praktyce oznacza to, że bardzo trudno będzie im korzystać ze środków transportu publicznego.

Obecnie robotnicy ci mogą dostawać się na teren Izraela tym jednym przejściem, położonym daleko od osiedli żydowskich, ale w drodze powrotnej mają prawo korzystać z dowolnego przejścia, dzięki czemu mogą skorzystać z autobusów, którymi podróżują osadnicy.

_ Jerusalem Post _ cytuje źródło w resorcie obrony, które twierdzi, iż nie chodzi o zasady korzystania przez robotników palestyńskich z transportu publicznego, lecz o względy bezpieczeństwa, a konkretnie o zapobieganie atakom terrorystycznym.

Według tego źródła zobligowanie robotników palestyńskich do korzystania tylko z jednego przejścia między Izraelem a Zachodnim Brzegiem zapobiegnie pozostawaniu przez nich w Izraelu nielegalnie.

bECKFDUJ

Gazeta _ The Times of Israel _ przypomina, że wojsko izraelskie od trzech lat zezwala robotnikom palestyńskim na korzystanie z tych samych autobusów, którymi podróżują osadnicy i nie widzi w tym zagrożenia. Osadnicy twierdzą jednak, że nie czują się bezpiecznie, podróżując razem z Palestyńczykami.

Czytaj więcej w Money.pl
Znów niespokojnie w Jerozolimie. Starcia Po porannych modlitwach młodzi muzułmanie obrzucili funkcjonariuszy kamieniami i koktajlami Mołotowa po czym zostali rozpędzeni.
Stany Zjednoczone krytykują plany Izraela Izrael - jak informują media - zamierza zbudować ponad 2600 domów dla osadników żydowskich we wschodniej Jerozolimie.
Żydzi dopuścili się zbrodni? Mają dowody Organizacja praw człowieka Human Rights Watch oskarżyła tymczasem Izrael o popełnienie w Gazie zbrodni wojennych.
bECKFDVe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)