Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izolacja groźnych przestępców. Ustawa w Trybunale Konstytucyjnym

0
Podziel się:

- Dobrze, że Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżyła do Trybunału ustawę - ocenia Barbara Grabowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Izolacja groźnych przestępców. Ustawa w Trybunale Konstytucyjnym
(Reporter)

Dobrze, że Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżyła do TK ustawę w sprawie nadzoru nad najgroźniejszymi przestępcami, jej skarga uzupełnia i rozszerza argumenty wcześniejszego wniosku prezydenta - powiedziała Barbara Grabowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz poinformowała dzisiaj o zaskarżeniu przez nią do Trybunału Konstytucyjnego ustawy umożliwiającej izolację przestępców z zaburzeniami już po odbyciu przez nich kary więzienia. W marcu ustawę - w pewnej części - zaskarżył do TK prezydent Bronisław Komorowski, który jednak wcześniej złożył pod nią podpis, umożliwiając jej wejście w życie.

_ - Wniosek RPO jest szerszy i pełniejszy od marcowego wniosku prezydenta; w pewnej mierze jest też uzupełnieniem tego prezydenckiego wniosku. Gdyby Trybunał zdecydował się rozpoznawać oba wnioski łącznie, ustawa byłaby rozpatrzona z perspektywy szerokiego spektrum argumentów _ - oceniła Grabowska.

Jak wskazała, RPO w swoim wniosku zarzuca ustawie przede wszystkim brak precyzji. _ To oznacza, że teoretycznie, jeśli przepisy będą lepiej sformułowane, to dla RPO taka regulacja będzie w porządku _ - powiedziała Grabowska._ - Nie jest jednak wcale pewne, czy tę ustawę w jakiś sposób dałoby się precyzyjniej napisać _ - zastrzegła.

Dodała, że w obu wnioskach podniesiono np. problem faktycznej możliwości określania przez biegłych psychiatrów i psychologów stopnia prawdopodobnego zagrożenia, jakie w przyszłości może stanowić skazana osoba. _ Być może jakieś precyzyjniejsze kryteria udałoby się stworzyć, ale to nie rozwiąże problemu biegłych, dla których orzekanie o takim przyszłym zagrożeniu jest trochę wróżeniem z fusów _ - zaznaczyła.

Oba wnioski - jak wskazała Grabowska - nie kwestionują istoty ustawy i jej zasadności. _ Nie ma mowy na temat kwestii możliwego działania ustawy wstecz, ponadto nie odniesiono się do użycia w ustawie procedury cywilnej przy orzekaniu o przymusowej izolacji _ - zaznaczyła.

_ Jeśli chodzi o istotę, czyli możliwość prewencyjnego izolowania w sytuacjach skrajnych, to być może prezydent i RPO uwzględnili orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, według którego w wyjątkowych sytuacjach takie działanie jest dopuszczalne. Ten problem nie znalazł jednak oddźwięku w obu wnioskach _ - zaznaczyła Grabowska.

W końcu stycznia HFPC poprosiła RPO o rozważenie skierowania do TK ustawy o nadzorze nad groźnymi przestępcami. Komitet Helsiński już w maju zeszłego roku - w początkach prac legislacyjnych nad ustawą - wskazywał, że przepisy _ umożliwiające zatrzymanie w ośrodkach terapii osób skazanych w przeszłości, gdy przepisy takie nie obowiązywały _, budzą wielkie wątpliwości, gdyż nikt nie może odbywać dwa razy kary za ten sam czyn.

Czytaj więcej w Money.pl
Ten problem dotyka nie tylko rodziny z... Problemem związanym z ucieczkami jest to, że młodzi ludzie, którym kończą się pieniądze, mogą być wykorzystywani do przestępstw lub z własnej woli je popełniać.
Marihuana jak wino w kościele katolickim? Skargę wniósł mężczyzna skazany za uprawę marihuany na własny użytek.
Jak daleko mogą posunąć się służby? Przedstawiciele służb mówili w TK, że korzystanie z billingów i stosowanie kontroli operacyjnej jest niezbędne dla skutecznych działań.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)