Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izby wytrzeźwień w Trybunale. Wniosek prezydenta

0
Podziel się:

Wniosek prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją noweli ustawy o
wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi trafił do Trybunału
Konstytucyjnego.

Izby wytrzeźwień w Trybunale. Wniosek prezydenta
(eecpoland.eu)

Wniosek prezydenta o zbadanie zgodności z konstytucją noweli ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi trafił do Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Bronisław Komorowski zdecydował o skierowaniu ustawy w trybie prewencyjnym do TK m.in. z tego względu, że przewiduje ona otwarty katalog środków technicznych służących do przymusu bezpośredniego.

Jak tłumaczył w połowie stycznia prezydencki minister Krzysztof Łaszkiewicz, _ tak ważna kwestia, jaką jest przymus bezpośredni, musi być w ustawie zdefiniowana, nie można otworzyć katalogu tak, by właściwie każdą formę przymusu móc zastosować w postaci, jaka przyjdzie do głowy tym, którzy będą ubezwłasnowolniali osobę, która znajdzie się w izbie wytrzeźwień _.

Jak podkreślono we wniosku do TK, _ ustawa w sposób nieprecyzyjny określa zakres ingerencji w konstytucyjną wolność oraz pozostawia nadmiar swobody w stosowaniu przymusu bezpośredniego podmiotom upoważnionym _.

Inny zarzut dotyczy kwestii terminów - prezydent otrzymał nowelizację 11 stycznia, a ustawodawca określił termin jej wejścia w życie na 17 stycznia Łaszkiewicz ocenił, że w ten sposób _ parlament ogranicza konstytucyjne prawo prezydenta do rozpatrzenia ustawy w ciągu 21 dni _.

_ W przypadku niezwłocznego podpisania ustawy przez prezydenta oraz jej publikacji, okres pomiędzy ogłoszeniem ustawy a jej wejściem w życie wynosiłby maksymalnie pięć dni. Taka praktyka legislacyjna parlamentu, w świetle orzecznictwa TK, nie może zostać zaakceptowana _ - napisano we wniosku.

Nowela była efektem wyroku TK z kwietnia 2012 r., który uznał dotychczasowe zasady ustalania wysokości opłat za pobyt w izbach wytrzeźwień za niezgodne z ustawą zasadniczą.

Zgodnie z ustawą to samorządy, a nie minister zdrowia miały określać opłaty za pobyt w izbach wytrzeźwień. Maksymalnie miało to być 300 zł, a nie jak obecnie 250 zł. Samorządy miały też określać zasady doprowadzania, przyjmowania, zwalniania osób nietrzeźwych i organizacji izb wytrzeźwień.

Ustawę na początku stycznia znowelizował Sejm. W głosowaniu 9 stycznia Senat nie wprowadził do niej poprawek. Prezydent miał czas na podjęcie decyzji ws. ustawy do 1 lutego.

Satysfakcję z decyzji prezydenta ws. ustawy wyraziła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. _ - Prezydent podzielił nasze wątpliwości w tej sprawie _ - mówiła Barbara Grabowska z Fundacji. Jej zdaniem do prac nad zmianami w ustawie zabrano się zbyt późno i - odnosząc się do kwestii przymusu bezpośredniego - wykroczono poza wskazania TK.

Czytaj więcej w Money.pl
Izby wytrzeźwień znikną na dobre? Dotychczasowe zapisy straciły ważność, na nowe musimy jeszcze poczekać. Ale eksperci cieszą się z decyzji prezydenta.
Pobyt w izbie wytrzeźwień będzie droższy Pobyt w izbie wytrzeźwień będzie droższy, za to w salach z monitoringiem. Szykują się zmiany w przepisach o Izbach Wytrzeźwień.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)