Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Islamski terrorysta skazany na 45 lat więzienia

0
Podziel się:

To najsurowszy wyrok w sprawie o terroryzm, jaki wydał bośniacki sąd.

Islamski terrorysta skazany na 45 lat więzienia
(Polaris/East News)

Bośniacki islamista Haris Czauszević, który w 2010 roku zorganizował zamach terrorystyczny na komisariat policji w mieście Bugojno w środkowej części Bośni i Hercegowiny, aby _ zaprowadzić państwo islamskie _ w kraju, został skazany na 45 lat więzienia.

_ - Czauszević dopuścił się zamachu terrorystycznego, aby wywrzeć nacisk na władze kraju, zastraszyć mieszkańców i zdestabilizować państwo, mając na celu zaprowadzenie na terytorium Bośni i Hercegowiny państwa rządzonego prawem szariatu _ - powiedział sędzia.

To najsurowszy wyrok w sprawie o terroryzm, jaki wydał bośniacki sąd.

W ataku na komisariat zginął jeden policjant, a sześciu zostało rannych. Według sędziego Czauszević przygotowywał zamach _ bardzo długo _, od 2008 do 2010 roku, gromadząc ogromne ilości ładunków wybuchowych, broni i amunicji.

Czauszević spotykał się regularnie z grupą osób podzielających jego przekonania religijne, aby omawiać projekt _ zaprowadzenia państwa islamskiego (w Bośni i Hercegowinie) z użyciem przemocy _ - powiedział sędzia.

Czauszević został też uznany za winnego planowania innych akcji terrorystycznych, włącznie z porywaniem policjantów i ich dzieci.

Inny islamista sądzony za udział w tym zamachu Naser Palislamović został zwolniony z braku obciążających go dowodów.

Niektórzy bośniaccy muzułmanie nawrócili się na wahabizm, surową i konserwatywną odmianę islamu wyznawaną w Arabii Saudyjskiej - wyjaśnia AFP. Wahabizm nie występował w Bośni i Hercegowinie przed wojną na Bałkanach z lat 1992-95.

Czytaj więcej w Money.pl
Bośnia i Harcegowina wyludnia się? Ostatni spis z 1991 roku, na rok przed wybuchem wojny, wykazał 4,37 mln mieszkańców. Liczba ludności od tego czasu zmniejszyła się dokładnie o 585 441 osób.
Podejrzany o zbrodnie wojenne złapany Bośniacka policja aresztowała muzułmańskiego deputowanego do parlamentu Bośni.
Ta decyzja może zamknąć Chorwacką granicę Komisja Europejska podpisanie umowy granicznej zaplanowała na środę, lecz BiH nawet nie wyznaczyła swego przedstawiciela
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)