Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Islamiści w Rosji. Wczoraj zatrzymano ich aż 140

0
Podziel się:

Dominującym nurtem w rosyjskim islamie jest sunnizm. Bogate tradycje ma także sufizm.

Islamiści w Rosji. Wczoraj zatrzymano ich aż 140
(AP/Fotolink/East News)

Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB)
poinformowała wczoraj o zatrzymaniu w Moskwie 140 osób - w tym 30 obywateli innych państw - podejrzanych o związki z islamistycznymi organizacjami ekstremistycznymi i terrorystycznymi.

FSB nie podało, kiedy miały miejsce zatrzymania. Przekazało jedynie, że doszło do nich w wyniku operacji przeprowadzonej w muzułmańskim domu modlitw na Bulwarze Daniłowskim, w południowo-wschodniej części stolicy Rosji.

Według FSB wspomniany dom modlitw niejednokrotnie odwiedzały osoby, które później _ przeszły na pozycje skrajnego radykalizmu, zasilając szeregi formacji bandyckich działających na Północnym Kaukazie _. FSB dodała, że osoby te uczestniczyły w akacjach ekstremistycznych i terrorystycznych na terytorium Federacji Rosyjskiej.

W marcu FSB zatrzymała w Petersburgu 10 osób podejrzanych o założenie w tym mieście komórki zakazanej w Rosji międzynarodowej ekstremistycznej organizacji religijnej Nurdżular.

Wśród zatrzymanych było pięciu obywateli Federacji Rosyjskiej, czterech - Azerbejdżanu i jeden - Turkmenistanu. W czasie rewizji w zajmowanych przez nich mieszkaniach znaleziono ekstremistyczną literaturę w języku rosyjskim i tureckim.

Nurdżular zakazano w Rosji w 2008 roku. Rok wcześniej za ekstremistyczne uznane zostały rosyjskie przekłady prac założyciela tego nurtu Saida Nursiego. Wcześniej FSB oskarżyła członków organizacji o prowadzenie działalności szpiegowskiej na terytorium FR i werbowanie agentów wśród urzędników państwowych.

Natomiast w lutym podczas wspólnej operacji rosyjskiej policji, FSB i Federalnej Służby Migracyjnej, wymierzonej w środowiska podejrzane o związki z ekstremistami i terrorystami, w Petersburgu zatrzymano około 700 osób. Byli to muzułmanie uczestniczący w modlitwie w meczecie, który nieoficjalnie działał na terenie targu Apraksin Dwor.

Po sprawdzeniu dokumentów większość spośród zatrzymanych wtedy zwolniono. Około 300 osób pozostawiono jednak w areszcie do dalszych wyjaśnień. Większość z nich została później deportowana z Rosji.

W Rosji mieszka około 20 mln muzułmanów. Islam jest najbardziej rozpowszechniony na Kaukazie Północnym, środkowym Powołżu i na Uralu, a także w Moskwie i Petersburgu. Muzułmanie stanowią większość ludności w Inguszetii (98 proc.), Czeczenii (96 proc.), Dagestanie (94 proc.), Kabardo-Bałkarii (70 proc.), Karaczajo-Czerkiesji (63 proc.), Baszkirii (54,5 proc.) i Tatarstanie (54 proc.).

Dominującym nurtem w rosyjskim islamie jest sunnizm. Bogate tradycje ma także sufizm.

Czytaj więcej w Money.pl
Muzułmanie będą mieć w Szwecji więcej praw Według pozwolenia nawoływanie może trwać od trzech do pięciu minut i nie powinno przekraczać 60 decybeli.
Przed śmiercią prosił Putina o przebaczenie Milioner 23 marca został znaleziony z pętlą na szyi na podłodze łazienki domu w Ascot.
Skandal wokół nagrania wideo z Putinem Rzecznik Kremla nazwał publikację nieetyczną i zagroził zerwaniem współpracy z redakcją.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)