Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
25.06.2014 19:04

Islamiści w Iraku. USA chcą nowego rządu w Iraku

Z kolei Kerry, który jest w Brukseli, powtórzył, że tylko takie rozwiązanie może uratować Irak przed wojną domową.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Stany Zjednoczone nie rezygnują z apeli, by w Iraku powstał rząd jedności narodowej. Iracki premier odrzucił dzisiaj wcześniejsze apele amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego. Z kolei Kerry, który jest w Brukseli, powtórzył, że tylko takie rozwiązanie może uratować Irak przed wojną domową.

Od kilku tygodni sunniccy ekstremiści z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu zdobywają kolejne miasta na północy Iraku i posuwają się w stronę stolicy kraju, Bagdadu. Z kolei związani z irackim rządem szyici zwierają szyki i zapowiadają walkę w obronie władz. To wszystko sprawia, że Irak stanął na krawędzi wojny domowej.

Iracki premier Nuri al-Maliki odrzucił dzisiaj propozycję, by stworzyć rząd, składający się zarówno z szyitów, sunnitów jak i Kurdów. Najmocniej namawiał go do tego amerykański sekretarz stanu John Kerry, który przez ostatnie dni gościł w Iraku. Dzisiaj w Brukseli Kerry potwórzył, że nie ma innego wyjścia z sytuacji. _ Jesteśmy zainteresowani rządem, który zjednoczy Irakijczyków i nie popełni błędów z przeszłości. Ale to Irakijczycy muszą zdecydować, kto jest w stanie tego dokonać _ - mówił John Kerry.

Na miejsce do Bagdadu przyleciała już połowa spośród 300 amerykańskich żołnierzy, którzy mają doradzać irackiemu wojsku. Wcześniej rząd w Bagdadzie poprosił Stany Zjednoczone o naloty na pozycje rebeliantów, ale na razie Waszyngton nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie.

John Kerry ogłosił w Brukseli, że w piątek będzie o irackim kryzysie rozmawiał z władzami Arabii Saudyjskiej, jednego z najbardziej wpływowych krajów Zatoki Perskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
Kerry w Iraku. Wzywa do podziału władzy To wsparcie będzie jednak skuteczne pod warunkiem, że przywódcy Iraku podejmą niezbędne kroki dla zjednoczenia kraju - mówił Kerry w irackiej stolicy.
Irak prosi USA o pomoc. Operacja z powietrza Szef irackiego MSZ Hosziar Zebari powiedział dziennikarzom w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej, że Irak oficjalnie poprosił USA, by przeprowadziły operacje z powietrza, aby złamać morale Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL).
Konflikt w Iraku przeniesie się do Europy? Ataku irackich islamistów na Wielką Brytanię boi się David Cameron.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz