Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
państwo islamskie
06.12.2014 08:00

Islamiści w Iraku. Iran bombarduje ich pozycje

Sekretarz stanu USA John Kerry ocenił, że naloty wyrządziły znaczne szkody po stronie dżihadystów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shahram Sharifi/Wikimedia (CC BY SA 3.0))

Siły powietrzne międzynarodowej koalicji pod dowództwem Stanów Zjednoczonych przeprowadziły od środy 20 nalotów na pozycje dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii i Iraku - poinformowało amerykańskie Centralne Dowództwo (CENTCOM).

W oświadczeniu amerykańskie siły zbrojne podały, że 14 nalotów przeprowadzono na cele w Iraku, głównie na północy kraju, która jest bogata w złoża ropy naftowej. Cztery z nich miały miejsce w okolicach miasta Al-Kaim, gdzie zniszczono punkty kontrolne, pojazdy opancerzone, bunkry, umocnienia i jednostki taktyczne. Pozostałe bombardowania wymierzone były w cele niedaleko Kirkuku, Samarry, Tal Afar, Faludży i Mosulu, gdzie lotnictwo koalicji zaatakowało 11 bunkrów, stanowiska ciężkiej broni i pojazdy.

Pięć z sześciu bombardowań pozycji dżihadystów w Syrii miało miejsce w okolicach Kobane, w pobliżu granicy z Turcją. Zniszczono sześć pozycji bojowych islamistów i stanowiska ciężkiej broni - podał CENTCOM.

USA i ich sojusznicy z koalicji we wrześniu rozpoczęli naloty na pozycje bojowników dżihadystycznych ugrupowań w Syrii, m.in. IS, które od czerwca zdobyło kontrolę nad dużymi obszarami w Syrii i sąsiednim Iraku.

Sekretarz stanu USA John Kerry ocenił w środę na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw koalicji, że naloty wyrządziły _ znaczne szkody _ po stronie IS. Dodał, że kampania przeciw IS może potrwać całe lata, ale koalicja pozostanie zaangażowana _ tak długo, jak to będzie konieczne _.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran gotowy do uderzenia w islamistów Do tej pory, w ramach pomocy w walce z Państwem Islamskim, Teheran dozbrajał irackich Kurdów i wysyłał doradców wojskowych do Bagdadu.
MSZ Iranu: Charakter koalicji przeciw dżihadystom "mocno dwuznaczny" - _ Są poważne obawy, co do rzeczywistych chęci szczerej walki ze źródłami terroryzmu _ - powiedziała rzeczniczka resortu dyplomacji Marzie Afkam.
Iran będzie współpracować z USA
Tagi: państwo islamskie, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz