Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Islamiści w Iraku i Syrii zabili kolejnego Amerykanina

0
Podziel się:

Peter Kassig został stracony przez ścięcie.

Peter Kassig
Peter Kassig (PAP/EPA)
bEDccedh

Dzihadyści z Państwa Islamskiego opublikowali dziś nagranie wideo, na którym informują o zamordowaniu przetrzymywanego w niewoli założyciela organizacji humanitarnej pomagającej Syryjczykom Petera Kassiga. Amerykanin został stracony przez ścięcie.

aktualizacja 13:33

Na prawie 16-minutowym nagraniu opublikowanym na jednym z portali społecznościach pokazano ubranego na czarno dżihadystę, z zakrytą twarzą, mówiącego po angielsku z brytyjskim akcentem. Na nagraniu widać obciętą głowę. _ To jest Peter Edward Kassig, amerykański obywatel _ - informuje na nagraniu dżihadysta, podkreślając, że Amerykanin walczył z muzułmanami w Iraku.

bEDccedj

Materiał zawiera też obrazy z masowej egzekucji pojmanych syryjskich żołnierzy. Agencja Associated Press podaje, że na razie nie udało się potwierdzić autentyczności informacji IS. Również brytyjskie MSZ informuje o próbach weryfikacji nagrania.

Na początku października dżihadyści grozili, że 26-letni Kassig będzie kolejnym straconym zakładnikiem, a jego śmierć będzie odwetem za amerykańskie ataki na islamistów w Iraku oraz w Syrii. Kassig przeszedł na islam i posługiwał się imieniem Abdul-Rahman. Konwersji miał dokonać z własnej woli.

Porwano go w zeszłym roku, kiedy pomagał w dostarczeniu środków medycznych dla Syryjczyków. Kassig służył w Iraku, ale został zwolniony ze służby z powodów zdrowotnych. Z danych Pentagonu wynika, że przez rok należał do elitarnej formacji rangers, a w Iraku przebywał od kwietnia do lipca 2007 roku.

Po odejściu z wojska poświęcił się działalności humanitarnej; w 2012 roku założył organizację humanitarną Special Emergency Response and Assistance (SERA), która miała pomagać syryjskim uchodźcom. Na stronie internetowej organizacja podała, że ze względów bezpieczeństwa zawiesiła działalność w Syrii.

bEDccedp

Amerykanie próbują potwierdzić informacje

Biały Dom poinformował w niedzielę, że amerykańskie służby wywiadowcze weryfikują autentyczność opublikowanego przez Państwo Islamskie (IS) nagrania, na którym poinformowano o śmierci Amerykanina Petera Kassiga. Sprawę bada też MSZ Wielkiej Brytanii.

Rzeczniczka doradzającej prezydentowi USA, Barackowi Obamie, Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC), Bernadette Meehan powiedziała, że jeżeli nagranie okaże się autentyczne, Biały Dom będzie _ wstrząśnięty brutalnym morderstwem amerykańskiego obywatela _. Wyraziła również wyrazy współczucia rodzinie i przyjaciołom Kassiga.

Publikację skomentował premier Wielkiej Brytanii David Cameron, który powiedział, że jest poruszony doniesieniami o ścięciu kolejnego zakładnika przez islamistów._ - Jestem wstrząśnięty morderstwem Abdul-Rahmana Kassiga (imię, które Amerykanin przyjął przechodząc na islam). ISIL (Islamskie Państwo Iraku i Lewantu - poprzednia nazwa IS) ponownie pokazało swoje zdemoralizowanie. Moje myśli są z rodziną ofiary _ - napisał Cameron na jednym z portali społecznościowych.

bEDccedq

Na prawie 16-minutowym nagraniu opublikowanym w niedzielę na jednym z portali społecznościach pokazano ubranego na czarno dżihadystę, z zakrytą twarzą, mówiącego po angielsku z brytyjskim akcentem. Na zdjęciach widać obciętą głowę. Nie pokazano momentu egzekucji.

Na początku października IS opublikowało nagranie z egzekucją Brytyjczyka Alana Henninga, na którym znalazła się także groźba zamordowania Kassiga. Śmierć Henninga miała być odwetem za brytyjskie naloty na cele Państwa Islamskiego (IS) w Iraku, na które zgodę parlament wydał pod koniec września.

Kassig był piątym zachodnim zakładnikiem straconym przez islamistów. Poprzednie nagrania informowały o egzekucjach Brytyjczyka Henninga i amerykańskich dziennikarzy Jamesa Foleya i Stevena Sotloffa oraz brytyjskiego pracownika pomocowego Davida Hainesa.

Czytaj więcej w Money.pl
Islamiści biją swoje monety. To ich waluta Agencja powołuje się na informacje opublikowane wczoraj wieczorem na stronie internetowej należącej do IS.
Sukcesy Kurdów i sił bezpieczeństwa w Iraku USA i ich sojusznicy kontynuowali tego dnia naloty na pozycje IS.
Co z amerykańską interwencją w Iraku? Prezydent USA Barack Obama ponowił dziś zapowiedź, że nie chce angażować amerykańskich wojsk lądowych do walki z dżihadystami Państwa Islamskiego.
bEDccedK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)