Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Islamiści w Belgii. 15 lat więzienia dla szefa dżihadystów?

0
Podziel się:

Proces toczy się przed sądem w Antwerpii w obecności jedynie ośmiu podejrzanych. Podejrzewa się, że pozostali znajdują się w Syrii, albo, być może, nie żyją.

Islamiści w Belgii. 15 lat więzienia dla szefa dżihadystów?
(ssalonso/Flickr)

Oskarżenie zażądało 15 lat więzienia dla Fouada Belkacema, lidera islamistycznego ugrupowania Sharia4Belgium, które jest podejrzewane przez władze Belgii o rekrutowanie bojowników do Syrii. O przynależność do organizacji podejrzewa się 46 ludzi.

Proces toczy się przed sądem w Antwerpii w obecności jedynie ośmiu podejrzanych. Podejrzewa się, że pozostali znajdują się w Syrii, albo, być może, nie żyją. Wystąpienia obrony rozpoczną się 8 października.

Oskarżenie zażądało kar od ośmiu do 15 lat więzienia dla 15 innych domniemanych przywódców Sharia4Belgium, a dla szeregowych członków - od roku więzienia w zawieszeniu do 10 lat bezwzględnego więzienia.

W mowie rozpoczętej w poniedziałek prokurator z prokuratury federalnej Ann Fransen przedstawiła strukturę, ideologię i działalność tego składającego się z młodych salafitów ugrupowania. Organizacja jest aktywna od 2010 roku, działa w wielu belgijskich miastach, w szczególności w Antwerpii i regionie Brukseli.

Fouad Belkacem, który jest podejrzewany o to, że jest założycielem i przywódcą organizacji, we wtorek odmówił opuszczenia swojej celi. Według prokuratury nie ma jednak wątpliwości, że to on był liderem _ organizacji terrorystycznej _, choć nie ujawniono do tej pory żadnego planu zamachu na terytorium Belgii.

_ Celem ugrupowania Sharia4Belgium jest obalenie państwa belgijskiego i zastąpienie go państwem islamskim. Aktywne uczestnictwo w zbrojnej walce (w Syrii) jest jednym ze środków do tego celu _ - podkreśliła prokurator.

Według niej ochotnicy Sharia4Belgium przystąpili do szeregów najbardziej radykalnych dżihadystów w Syrii, powiązanych z Al-Kaidą i ugrupowaniem Państwo Islamskie, a niektórzy z nich popełnili _ straszne zbrodnie _.

Czterech lat więzienia zażądała prokuratura dla 19-letniego Jejoena Bontincka z Antwerpii, który w 2012 roku udał się do Syrii, gdzie przebywał osiem miesięcy, zanim do kraju przywiózł go ojciec. Ojciec Bontincka uważa wniosek prokuratury za _ skandaliczny _, ponieważ nie uwzględniła ona faktu, że jego syn współpracował w śledztwie. Jejoen Bontinck złożył ponadto pozwy cywilne wobec niektórych współoskarżonych, którzy w czasie pobytu w Syrii więzili go przez kilka miesięcy, zarzucając mu szpiegostwo.

Służby specjalne krajów europejskich oceniają, że na wojnę w Syrii wyjechało z Europy Zachodniej co najmniej 2 tys. osób, zastrzegając, że dane te są zapewne zaniżone.

Czytaj więcej w Money.pl
Największy proces w sprawie terroryzmu Rząd w Brukseli włączy się też w koalicję antyterrorystyczną pod egidą USA, której zadaniem jest walka z organizacją Państwo Islamskie.
Iran wyśle armię do Libanu. Powalczą z Syrią W ostatnich tygodniach armia libańska aresztowała setki ludzi, głównie Syryjczyków, podejrzewanych o przynależność do ekstremistycznych ugrupowań.
Amerykańcy żołnierze nie chcą tej wojny Żołnierze nie ufają, że Barack Obama ma skuteczną strategię pokonania islamistów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)