Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irlandia: Kościół może zaskarżyć ustawę aborcyjną

0
Podziel się:

Konferencja Biskupów Irlandii nie wyklucza zaskarżenia ustawy do Sądu Najwyższego stojącego na straży konstytucji.

Irlandia: Kościół może zaskarżyć ustawę aborcyjną
(AlmazUK/CC/Flickr)

Konferencja Biskupów Irlandii zasięga opinii prawników ws. proponowanej przez rząd ustawy legalizującej przerywanie ciąży i nie wyklucza zaskarżenia jej do Sądu Najwyższego stojącego na straży konstytucji - donosi radio RTE.

W ocenie cytowanego przez RTE Prymasa Irlandii kardynała Seana Brady'ego ustawa jest _ agresywnym atakiem na wolności religijne _. Irlandzki kościół prowadzi szpitale i uważa, że rozciągnięcie na nie wymogu dokonywania aborcji narazi pracujących w nich katolików na konflikt sumienia.

_ - Chodzi nie tylko o szpitale. Także o szkoły. Rozwiązania proponowane w rządowym projekcie ustawy są potencjalnym zagrożeniem dla instytucji publicznych i prawa swobodnego wyznawania wiary _ - zaznaczył Brady.

_ - Politycy mają obowiązek przeciwstawić się prawom atakującym coś tak podstawowego jak prawo do życia i powinni iść za głosem sumienia _ - dodał.

Wcześniej irlandzcy hierarchowie nazwali proponowane zmiany _ radykalnymi i moralnie nie do przyjęcia _.

Rząd premiera Endy Kenny'ego opublikował we wtorek projekt ustawy aborcyjnej precyzującej dopuszczalność usunięcie płodu w razie zagrożenia dla życia matki. Pod to pojęcie podpadają też skłonności samobójcze.

Wicepremier Eamon Gilmore ustosunkowując się do wypowiedzi Brady'ego stwierdził, że rząd ma prawny obowiązek wprowadzenia ustawy aborcyjnej.

_ - Prawo musi określać, jakie jest prawne położenie ciężarnej kobiety, której życie jest zagrożone i na co może w takiej sytuacji liczyć. Ciężarna kobieta musi mieć pewność, że jej życie będzie ocalone, że nie będzie zagrożona śmiercią i że personel lekarski ratując jej życie wie, co mu wolno w granicach prawa _ - wyjaśnił Gilmore.

Projekt irlandzkiej ustawy (Pregnancy Bill 2013) wymaga, by na aborcję zgodziło się dwóch lekarzy (w nadzwyczajnych sytuacjach jeden), zaś w razie groźby targnięcia się kobiety na jej życie konieczna wymagana jest zgoda trzech lekarzy. W ostatnich 30. latach Irlandczycy pięciokrotnie odrzucili w referendach propozycje zalegalizowania aborcji.

Aborcja w Republice Irlandii jest nielegalna chyba, że jest wynikiem lekarskiej interwencji podyktowanej dążeniem do uratowania życia matki. Irlandzkie prawo nie określa jednak przesłanek pozwalających ustalić okoliczności, w których jej wykonanie byłoby zgodne z prawem.

Sprawa prawnego uregulowania aborcji stała się w Irlandii pilna w następstwie głośnej sprawy śmierci hinduskiej dentystki Savity Halappanavar, która zmarła w październiku ub. r. w szpitalu w Galway, gdy odmówiono jej zabiegu, mimo iż była w ciąży z komplikacjami. Wcześniej uściślenie prawa zalecił Dublinowi Europejski Trybunał Praw Człowieka.

W sobotę w sanktuarium maryjnym Knock z udziałem ok. 4 tys. wiernych zorganizowano całodzienne czuwanie połączone z błogosławieństwem kobiet w ciąży.

Hasłem czuwania było _ Wybrać Życie - Czcimy je Oba _. Ma podkreślać, że zarówno życie matki jak i nienarodzonego dziecka jest święte i nie można ich przeciwstawiać.

Nowo wyświęcony biskup Limerick Brendan Leahy powiedział w homilii, że groźba samobójstwa matki nie może być dopuszczalną prawnie przesłanką aborcji i w takiej sytuacji powinny być stosowane inne działania.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)