Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irańskie myśliwce atakują cele IS w Iraku

0
Podziel się:

Samoloty te atakują cele w prowincji Dijala, graniczącej z Iranem - podaje agencja AFP.

Irański F-4 Phantom
Irański F-4 Phantom (Shahram Sharifi/Wikimedia (CC BY SA 3.0))
bEJuTsOd

Irańskie samoloty myśliwskie zaczęły w ciągu ostatnich kilku dni atakować pozycje dżihadystów z organizacji zbrojnej Państwo Islamskie (IS) na wschodzie Iraku - poinformował we wtorek Pentagon, zastrzegając że naloty te nie są skoordynowane z amerykańskimi.

_ - Mamy informacje, że (Irańczycy) rozpoczęli w ostatnich dniach ataki lotnicze przy użyciu samolotów typu F-4 Phantom _ - oświadczył rzecznik amerykańskiego ministerstwa obrony admirał John Kirby.

Oświadczenie Pentagonu nadeszło, gdy telewizja Al-Dżazira pokazała zdjęcia samolotów wyglądających jak myśliwce F-4, podobne do tych, których używają irańskie siły powietrzne. Samoloty te atakują cele w prowincji Dijala, graniczącej z Iranem - podaje agencja AFP.

bEJuTsOf

Na konferencji prasowej w Waszyngtonie admirał Kirby powiedział, że to do irackich władz, a nie do USA, należy koordynacja ataków lotniczych dokonywanych przez siły różnych państw należących do międzynarodowej koalicji wymierzonej w IS. _ - Realizujemy misje powietrzne nad Irakiem. Przeprowadzamy je po skonsultowaniu się z irackim rządem. Do rządu w Iraku należy zarządzanie jego przestrzenią powietrzną _ - podkreślił rzecznik Pentagonu.

_ - Nic nie zmieniło się - jak zaznaczył - jeśli chodzi o naszą politykę, zgodnie z którą nie koordynujemy naszych działań z Irańczykami _.

Zamieszkany głównie przez szyitów Iran wspierał jak dotąd irackie, syryjskie i kurdyjskie siły walczące z IS na ziemi, przy ofensywie z powietrza, prowadzonej od 8 sierpnia równolegle przez USA i ich partnerów z koalicji. Po raz pierwszy Waszyngton informuje, że Iran dokonuje również ataków z powietrza - zauważa AFP.

Teheran wspiera też m.in. szyickie milicje w Iraku, które według obrońców praw człowieka w odwetowych atakach porwały i zabiły wielu sunnickich cywilów.

bEJuTsOl

Złożone z sunnickich fundamentalistów Państwo Islamskie uważa szyitów za heretyków, którzy za odstępstwo od wiary zasługują na śmierć; przeprowadzało już masowe zabójstwa wśród setek schwytanych żołnierzy syryjskich i irackich oraz członków konkurencyjnych sunnickich ugrupowań.

Czytaj więcej w Money.pl
Zatrzymali jedną z żon przywódcy dżihadystów Kobieta z dzieckiem próbowała podobno przekroczyć granicę, posługując się fałszywym paszportem.
Zamknęli kolejnych europejskich islamistów W komunikacie policyjnym podano, że w wielu miejscach trwają przeszukania.
Sukcesy Kurdów i sił bezpieczeństwa w Iraku USA i ich sojusznicy kontynuowali tego dnia naloty na pozycje IS.
Amerykański F-16 rozbił się w Jordanii Po starcie pilot zameldował o usterce technicznej i zawrócił do bazy. Maszyna rozbiła się jednak na jordańskiej pustyni.
bEJuTsOG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)