Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak: czerwiec najkrwawszym miesiącem. Większość ofiar - cywile

0
Podziel się:

Szokująca liczba ofiar cywilnych w jednym miesiącu wskazuje na ogromną potrzebę zapewnienia ochrony ludności cywilnej - powiedział przedstawiciel ONZ

Irak: czerwiec najkrwawszym miesiącem. Większość ofiar - cywile
(PAP/EPA/KHIDER ABBAS)

W czerwcu w Iraku zginęło ponad 2,4 tys. ludzi - poinformowała ONZ , alarmując jednocześnie, że większość ofiar to ludność cywilna. Rannych zostało prawie 2,3 tys. osób.

Misja ONZ w Iraku wylicza, że od czerwca zginęło tam co najmniej 2417 osób, z czego 1531 to ofiary wśród ludności cywilnej. W walkach z sunnickimi rebeliantami zginęło też 886 członków irackich sił bezpieczeństwa. Dane te nie zawierają bilansu z prowincji Anbar, która jest w większości kontrolowana przez Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), które w zeszłym tygodniu po ogłoszeniu utworzenia kalifatu na podbitych ziemiach zmieniło nazwę na Państwo Islamskie.

W wyniku walk w czerwcu rany odniosło 2287 Irakijczyków, w tym 1763 cywilów - dodaje ONZ informując, że czyni to czerwiec najkrwawszym miesiącem tego roku. Organizacja przypomina, że w maju br. w Iraku zginęło 799 osób w tym 603 cywilów. - _ Szokująca liczba ofiar cywilnych w jednym miesiącu wskazuje na ogromną potrzebę zapewnienia ochrony ludności cywilnej _ - powiedział przedstawiciel ONZ w Iraku Nikołaj Mładenow.

Walczące w Iraku i Syrii dżihadystyczne ugrupowanie ogłosiło w niedzielę utworzenie kalifatu, reżimu polityczno-religijnego, na opanowanych przez siebie terenach w tych dwóch krajach. Dodało, że desygnowało swego przywódcę Abu Bakr Al-Bagdadiego na _ kalifa _, którego uznają za _ przywódcę muzułmanów wszędzie na świecie _.

Od kilku tygodni na północy Iraku trwa ofensywa sunnickich dżihadystów z ugrupowania ISIL, które dąży do obalenia zdominowanego przez szyitów rządu premiera Nuriego al-Malikiego. Władze Iraku ostrzegają, że konflikt na terenie ich państwa staje się poważniejszy od tego z lat 2006-2007, w następstwie którego śmierć poniosły dziesiątki tysięcy ludzi.

W latach 2006-2007 fala przemocy na tle wyznaniowym doprowadziła Irak na krawędź wojny domowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Krytyczna sytuacja w Iraku. Iran rozważa sojusz z... USA _ Powinniśmy przeciwstawiać się terrorystom _ - podkreśla prezydent Iranu Hasan Rowhani, a irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej planuje obronę Bagdadu.
USA reagują na wydarzenia w Iraku Barack Obama odpowiadał dziś między innymi na pytania dziennikarzy czy USA rozważają wykorzystanie w Iraku dronów do przeprowadzenia ataku na dżihadystów.
Premier Iraku zadowolony z ataku na granicy Akcje wymierzone w dżihadystów nie są koordynowane z władzami w Damaszku i każda ze stron działa na własną rękę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)