Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irak: Parlament zaaprobował ministrów obrony i spraw wewnętrznych

0
Podziel się:

Iraccy deputowani zaaprobowali kandydatów premiera Hajdera al-Abadiego na nieobsadzone stanowiska w jego rządzie, w tym szefów kluczowych w obliczu ofensywy dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) resortów obrony i spraw wewnętrznych.

Irak: Parlament zaaprobował ministrów obrony i spraw wewnętrznych
(Polaris Images/East News)

Iraccy deputowani zaaprobowali w sobotę kandydatów premiera Hajdera al-Abadiego na nieobsadzone stanowiska w jego rządzie, w tym szefów kluczowych w obliczu ofensywy dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) resortów obrony i spraw wewnętrznych.

Ministrem obrony został sunnita Chaled al-Obeidi, z północnego miasta Mosul, które znajduje się obecnie pod kontrolą islamistów. Z kolei nowym szefem MSW jest Mohammed al-Ghaban z szyickiego bloku Badr.

Kurdyjski polityk Hosziar Zebari, były długoletni minister spraw zagranicznych, stanął na czele resortu finansów.

W swoim drugim gabinecie w 2010 roku ówczesny premier Nuri al-Maliki zachował dla siebie stanowiska szefów resortów obrony i spraw wewnętrznych, ponieważ deputowani nie mogli dojść do porozumienia w sprawie ich obsady. Wywołało to obawy, że dąży on do zmonopolizowania władzy.

W połowie września iracki parlament odrzucił dwie kandydatury Abadiego, co oznaczało wakat na stanowisku szefów dwóch resortów kluczowych w obliczu trwającej ofensywy dżihadystów. Abadi prowadził od tamtego czasu konsultacje z blokami parlamentarnymi, aby wyłonić innych kandydatów.

Kwestia kontroli nad dwoma potężnymi resortami długo była przedmiotem sporów między irackimi frakcjami. Zachód, m.in. USA, nalegał, by w Iraku powstał bardziej reprezentatywny rząd z większym udziałem sunnitów, którzy czuli się marginalizowani za poprzedniej administracji szyickiego premiera Malikiego.

Komentatorzy uważają, że niezadowolenie sunnitów podsyciło rebelię Państwa Islamskiego, które od czerwca opanowało znaczne obszary Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl
Bagdad jest bezpieczny. Tylko do kiedy? John Allen przyznał jednak, że dżihadyści w Iraku posunęli się poważnie naprzód, zwłaszcza w zachodniej prowincji Al-Anbar.
Ile potrzeba czasu, by odbić Mosul? Opuszczając Mosul 10 czerwca pod naporem oddziałów Państwa Islamskiego, irackie wojsko porzuciło ogromny arsenał amerykańskiej broni i pojazdów.
Australijskie samoloty bojowe lecą nad Irak Poza nimi w kraju ma stacjonować 200 żołnierzy sił lądowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)