Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Inwigilacja przez Amerykanów nie do przyjęcia"

0
Podziel się:

Indie podniosły kwestię amerykańskiej inwigilacji w tym południowo-azjatyckim kraju na spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

"Inwigilacja przez Amerykanów nie do przyjęcia"
(AP/Fotolink/East News)
bEKAjvkl

Indie podniosły kwestię amerykańskiej inwigilacji w tym południowo-azjatyckim kraju na spotkaniu z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym - powiedziała dziś szefowa indyjskiej dyplomacji Sushma Swaraj.

_ Tak, podniosłam tę kwestię (amerykańskiej inwigilacji) z sekretarzem Johnem Kerrym. Przekazałam mu również, że takie działanie ze strony amerykańskich władz jest dla nas całkowicie nie do przyjęcia - _ oświadczyła Swaraj na konferencji prasowej_ . - Powiedziałam mu, że naród Indii jest bardzo tym zagniewany. Dwa zaprzyjaźnione kraje nie mogą inwigilować się nawzajem _.

Kerry odparł na to, że Stany Zjednoczone _ w pełni respektują i rozumieją uczucia wyrażone przez minister _, ale on _ publicznie nie rozmawia o sprawach wywiadowczych _. Swaraj zaznaczyła również, że _ nie ma dwuznaczności w strategicznym partnerstwie z USA _.

bEKAjvkn

Kerry dodał, że prezydent USA Barack _ Obama zarządził bezprecedensowy przegląd wywiadu _. Według tajnego dokumentu ujawnionego w tym miesiącu przez amerykański dziennik _ Washington Post _, rządząca Indyjska Paria Ludowa (BJP) była jedną z sześciu zagranicznych partii politycznych szpiegowanych przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w 2010 roku.

Z kolei w zaprezentowanym w poniedziałek raporcie Human Rights Watch i Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich (ACLU) organizacje te uznały, że stosowana przez władze USA inwigilacja, a z drugiej strony utajnianie, zagrażają wszystkim prawom istotnym dla zdrowego funkcjonowania demokracji.

Raport oparto na wywiadach z kilkudziesięcioma prawnikami i starszymi rangą amerykańskimi urzędnikami i dziennikarzami, zajmującymi się tematyką wywiadu oraz narodowego bezpieczeństwa, m.in. dla dzienników _ New York Times _ i _ Washington Post _, agencji Associated Press oraz radia publicznego NPR.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemcy walczą ze szpiegami z USA Niemieccy eksperci przypuszczają, że instalacje, za pomocą których Amerykanie kontrolowali telefon komórkowy kanclerz Angeli Merkel, znajdują się na dachu ambasady USA w Berlinie.
Początek wielkiej reformy w USA Dane mają być dalej zbierane, ale dostęp do nich dla analityków wywiadu ma zostać ograniczony.
NSA zbiera 200 mln SMS-ów dziennie Jak podaje Guardian, każdego dnia przechwytywane alarmy roamingowe pozwalają na ustalenie szczegółów 1,6 mln przekroczeń granic państwowych.
bEKAjvkO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)