Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Intruz w Pałacu Buckingham. Chciał ukraść klejnoty królewskie

0
Podziel się:

38-letniego mężczyznę aresztowano w państwowych apartamentach, gdzie zorganizowano wystawę koronacyjnych klejnotów, w tym diamentowego naszyjnika wykonanego dla królowej Wiktorii w 1858 r.

Intruz w Pałacu Buckingham. Chciał ukraść klejnoty królewskie
(PAP/EPA)

Włamywacz aresztowany w Pałacu Buckingham usiłował ukraść klejnoty koronacyjne i miał wspólnika - donosi dziennik Sunday Times. O incydencie poinformowano dopiero w sobotę, choć do włamania doszło w poniedziałek w nocy.

Mężczyznę aresztowano w państwowych apartamentach, gdzie z okazji ubiegłorocznego jubileuszu 60 lat panowania Elżbiety II zorganizowano wystawę koronacyjnych klejnotów, w tym diamentowego naszyjnika wykonanego dla królowej Wiktorii w 1858 r.

Inną atrakcją wystawy jest wysadzany 1333 diamentami diadem z 1820 r., wykonany na polecenie Jerzego IV; cacko jest dobrze znane filatelistom, ponieważ zdobi głowę monarchini na wizerunkach umieszczonych na znaczkach pocztowych.

W czasie wakacji, które rodzina królewska tradycyjnie spędza w posiadłości Balmoral w Szkocji, niektóre komnaty Pałacu Buckingham są odpłatnie udostępniane turystom. Z myślą o nich organizowane są okolicznościowe wystawy.

Niewymieniony z nazwiska 37-letni włamywacz wspiął się na mur wysokości czterech metrów, po czym wtargnął do królewskich apartamentów i znalazł się w jednej z sal udostępnianych za dnia zwiedzającym. Aresztowany wraz z 38-letnim wspólnikiem został zwolniony za poręczeniem. Obaj mają stawić się w sądzie w połowie października.

Policja nazywa próbę kradzieży _ zuchwałą _ i zarządziła przegląd pałacowych systemów bezpieczeństwa. Ochroną rodziny królewskiej zajmuje się komórka Scotland Yardu znana jako SO14. W jednym ze skrzydeł Pałacu Buckingham znajduje się m.in. kolekcja obrazów, porcelany, klejnotów Faberge, zbrojownia i bezcenne przedmioty używane z okazji specjalnych wydarzeń.

Następca tronu książę Karol przed kilkoma laty zaproponował przekształcenie pałacu w budynek użyteczności publicznej i przeniesienie rodziny królewskiej do Windsoru, który zapewnia większą prywatność i bezpieczeństwo.

Czytaj więcej w Money.pl
Księżna Cambridge jako Madonna? Londyński artysta o pseudonimie Pegasus znalazł nietypowy sposób dla uczczenia narodzin syna brytyjskiego następcy tronu.
Tak ogłoszą wieść o królewskim potomku Dziś dzięki internetowi wiadomość o dziecku Kate i Williama obiegnie cały świat w ciągu kilku sekund, ale rodzina królewska musi pogodzić realia współczesnych mediów z wymogami tradycji i protokołu.
Swoje 92 urodziny książę spędził w szpitalu Pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który odwiedził dziś Filipa w szpitalu, był jego syn, książę Edward. Dziennikarzom powiedział potem, że jego ojciec ma się dobrze.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)