Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Internetowy sąd szykuje się do startu

0
Podziel się:

Pierwsza i na razie jedyna taka placówka powstanie w Lublinie. Będzie zatrudniać 41 osób.

Internetowy sąd szykuje się do startu
(Khz/Dreamstime)

41 osób będzie pracować w tzw. e-sądzie, który ma rozpocząć działalność w przyszłym roku w Lublinie. Będą w nim rozpatrywane sprawy w trybie elektronicznego postępowania upominawczego, czyli za pośrednictwem internetu.

Tak zwany _ e-sąd _ będzie formalnie wydziałem Sądu Rejonowego w Lublinie. Przeprowadzono już rekrutację pracowników. - _ Zatrudnionych zostało 12 referendarzy sądowych, 21 sekretarzy, ośmiu informatyków. W związku ze zwiększeniem zatrudnienia trzeba było też zatrudnić dodatkowo trzy osoby do obsługi w działach kadrowym i finansowym _ - mówi rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie Artur Ozimek.

_ E-sąd _ ma być jeden na całą Polskę. Przygotowania do utworzenia tego sądu trwają w Lublinie, choć formalne rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie jego lokalizacji jeszcze nie zostało wydane.

E-sąd ma zajmować się sprawami w trybie elektronicznego postępowania upominawczego. Wszystko będzie się w nim odbywać w drodze elektronicznej - od złożenia pozwu, po wydanie nakazu zapłaty i nadanie klauzuli natychmiastowej wykonalności. Elektroniczna będzie też archiwizacja dokumentów. Korespondencja w e-sądzie ma się odbywać przez specjalną skrzynkę poczty elektronicznej zakładaną na potrzeby konkretnego postępowania.
W czwartek podczas sesji radni miejscy mają podjąć decyzję w sprawie zakupu przez miasto na potrzeby _ e-sądu _ budynku w centrum Lublina. Będą jeszcze głosować nad uchwałą o zmianach w budżecie miasta i przeznaczeniu ok. 10 mln zł na wykup budynku przy ul. Bocznej Lubomelskiej, który należy obecnie do jednego z banków.

Prezydent Lublina Adam Wasilewski podkreśla, że nie będzie to prezent od miasta dla ministerstwa sprawiedliwości. - _ To będzie na zasadzie wymiany. My za ten budynek otrzymamy ekwiwalent ze Skarbu Państwa w postaci jakiejś nieruchomości _ - wyjaśnił.

Wasilewski zaznaczył, że decyzja o zakupie budynku w sytuacji bardzo napiętego budżetu miasta będzie bardzo trudna; poprosi jednak radnych o poparcie. Jego zdaniem jest to ważne dla Lublina nie tylko dlatego, że będą to dodatkowe miejsca pracy dla kilkudziesięciu osób, ale także ze względów prestiżowych.

Jak dodał, warunkiem usytuowania _ e-sądu _ w Lublinie było znalezienie dla niego siedziby. Budynek przy ul. Bocznej Lubomelskiej został zaakceptowany przez ministerstwo sprawiedliwości ze względu na infrastrukturę techniczną, jaką posiada.

Nadal funkcjonować będzie tradycyjny tryb upominawczy, a elektroniczny ma być dodatkową możliwością, sposobem na przyśpieszenie postępowania. Sądy rocznie załatwiają około 600 tysięcy spraw w trybie upominawczym. Według planów _ e-sąd _ mógłby załatwiać około połowy tych przypadków. Koszty elektronicznego postępowania upominawczego mają być niższe niż w trybie tradycyjnym, zarówno dla sądu jak i dla zainteresowanych stron.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)