Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
04.07.2014 19:01

Internet w Rosji. Wprowadzili obostrzenia dla firm

Ustawa budzi zaniepokojenie sektora technologicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła dziś ustawę, zgodnie z którą zagraniczne firmy internetowe będą zobowiązane do przechowywania wyłącznie na terytorium Rosji danych osobowych internautów z tego kraju.

Według radia Echo Moskwy oznacza to, że portale społecznościowe, jak np. Twitter czy Facebook, a także serwisy umożliwiające rezerwację przez internet hoteli czy biletów lotniczych, będą musiały otworzyć w Rosji swoje przedstawicielstwa.

Według AFP także serwisy służące do komunikowania się czy wyszukiwarki będą zobowiązane do przechowywania danych użytkowników na serwerze w Rosji.

Duma zadecydowała, że wymóg ten będzie obowiązywał od 1 września 2016 roku. Jego naruszenie grozi blokadą zagranicznych serwisów.

Ustawa budzi zaniepokojenie sektora technologicznego. Rosyjskie Stowarzyszenie Komunikacji Elektronicznej (RAEK), zrzeszające firmy z tego sektora, wskazuje, że wprowadzenie podobnych przepisów w innych krajach doprowadziło do odpływu usług i poważnych strat gospodarczych.

Współautor ustawy Wadim Dieńgin twierdzi zaś, że krok taki jest niezbędny i ważny dla państwa. Według deputowanego _ większość Rosjan woli, by ich dane pozostały na terytorium Rosji _.

Cytowany przez radio Echo Moskwy ekonomista Dmitrij Janin ocenia, że zagraniczne firmy nie wycofają się z rosyjskiego rynku internetowego, ale ich usługi znacznie podrożeją. Jednocześnie wzrośnie ryzyko wycieku danych osobowych użytkowników - dodaje Janin. Projekt musi zostać jeszcze przyjęty przez wyższą izbę parlamentu Rosji, Radę Federacji, i podpisany przez prezydenta Władimira Putina.

Czytaj więcej w Money.pl
Manewry Rosji na Morzu Czarnym rozpoczęte Rejon manewrów obejmuje cały akwen. Biorą w nich udział także oddziały piechoty morskiej i wojsk rakietowo-artyleryjskich Floty Czarnomorskiej.
Antyrosyjskie plakaty wywołały oburzenie Postery zostały rozwieszone na historycznym deptaku Stara Łąka, gdzie znajduje się kilkanaście rosyjskich sklepów i gdzie zazwyczaj przebywa najwięcej Rosjan.
Wojna na Ukrainie. Nowa propozycja Poroszenki Prezydent Ukrainy przedstawił ofertę wiceprezydentowi USA. W Moskwie słuchać okrzyki - _ Putinie! Nie zdradź Noworosji! _.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz