Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inspektorzy kontrolują kopalnię uranu w Iranie

0
Podziel się:

Zaplanowana inspekcja w kopalni w Gczine na południu Iranie będzie pierwszą, jaką MAEA przeprowadzi tam od 2005 roku.

Inspektorzy kontrolują kopalnię uranu w Iranie
(Sivanagk/Dreamstime)

Zaplanowana inspekcja w kopalni w Gczine na południu kraju będzie pierwszą, jaką MAEA przeprowadzi tam od 2005 roku. MAEA, która jest instytucją afiliowaną przy ONZ, bada wysuwane wobec Iranu zarzuty, że dąży on potajemnie do zbudowania broni jądrowej.

Dopuszczenie jej inspektorów do Gczine było jednym z sześciu warunków, na jakie zgodził się Iran w ramach zawartego 11 listopada porozumienia z MAEA.

_ Inspektorzy przybyli do Iranu, by złożyć wizytę w kopalni w Gczine _ - powiedział cytowany przez półoficjalną agencję prasową Fars rzecznik Organizacji Energii Atomowej Iranu Behruz Kamalwandi. Od MAEA nie udało się na razie uzyskać komentarza w tej sprawie. Jej dyrektor generalny Yukiya Amano mówił w ubiegłym tygodniu, że wizyta w Gczine dojdzie od skutku _ w najbliższych dniach _.

Porozumienie MAEA z Iranem jest niezależne od zawartej 24 listopada umowy Teheranu ze światowymi mocarstwami, która przewiduje ograniczenie jego programu nuklearnego w zamian za złagodzenie dotkliwych dla irańskiej gospodarki międzynarodowych sankcji. Umowa ta weszła w życie 20 stycznia.

Pierwszym przedsięwzięciem w ramach realizacji porozumienia Iranu z MAEA była grudniowa wizyta jej inspektorów w zakładzie produkcji ciężkiej wody w mieście Arak w zachodnim Iraku. Wodę tę ma wykorzystywać budowany w pobliżu reaktor atomowy, który - jak obawia się Zachód - mógłby służyć do uzyskiwania plutonu do bomb jądrowych.

Według dyplomatów spełnienie sześciu podjętych dotąd zobowiązań wobec MAEA jest dla Teheranu względnie łatwe do spełnienia. Będzie się on jednak prawdopodobnie ociągał ze zgodą na dalsze działania ONZ-owskiej agencji, w tym na inspekcję wojskowego obiektu nuklearnego w Parczin koło Teheranu.

Czytaj więcej w Money.pl
Ogłosili termin umowy atomowej z Iranem Stolice państw uczestniczących w rozmowach, potwierdziły ustalenia rozmów w Genewie.
Rozłam we władzach Iranu? Krytykują ministra Szef MSZ nie ma kwalifikacji, by zabierać głos w sprawach wojskowych - uważa dowódca irańskiej Gwardii Rewolucyjnej.
Trzęsienie ziemi w pobliżu siłowni atomowej Co najmniej siedem ofiar śmiertelnych pochłonęło trzęsienie ziemi o sile 5,6, które nawiedziło Iran.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)