Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inspekcja nie ma prawa karać za odmowę wskazania kierowcy

0
Podziel się:

Organa państwowe nie mogą dowolnie określać zakresu odpowiedzialności karnej - mówi Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.

Inspekcja nie ma prawa karać za odmowę wskazania kierowcy
(Tymon Markowski/EastNews)

W radiowej Jedynce Rzecznik zwróciła uwagę, że Inspekcja Transportu Drogowego nie ma prawa ścigać wykroczenia polegającego na tym, iż właściciel pojazdu nie wskaże kierującego samochodem, który spowodował wypadek. Irena Lipowicz argumentowała, że w ustawie o Państwowej Inspekcji Transportu Drogowego nie przyznano jej takich uprawnień.

Istnieją natomiast przepisy mówiące, że w postępowaniu karnym mamy prawo nie odpowiedzieć na pytanie, jeśli zagrażałoby to najbliższej rodzinie. Tymczasem, w myśl przepisów o Inspekcji Transportu Drogowego, właściciel samochodu musi ujawnić dane kierowcy nawet jeśli jest to członek jego rodziny.

Rzecznik Praw Obywatelskich wysłała do Inspekcji Transportu Drogowego pismo w tej sprawie. Irena Lipowicz dodała, że takie samo stanowisko jak ona zajmuje minister sprawiedliwości.

Czytaj więcej w Money.pl
66 tysięcy punktów karnych? Za rozmowy przez komórkę Nowy taryfikator mandatów obowiązuje od dwóch miesięcy. Policja podała pierwsze statystyki.
Zamach Google na prawdziwych kierowców Informatyczny gigant z Mountain View postawił na swoim. Samochód widmo dostał pozwolenie na samodzielną jazdę.
Nowa kara. Policjanci zaczną nas ważyć Rząd ma sposób na przeładowane samochody osobowe. Mundurowi mają sprawdzać, ile ważymy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)