Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Indonezja: Zakończyły się wybory parlamentarne

0
Podziel się:

W Indonezji, najludniejszym państwie muzułmańskim świata, w miały miejsce wybory parlamentarne oraz lokalne. Oficjalne wyniki znane będą dopiero na początku maja.

Indonezja: Zakończyły się wybory parlamentarne
(PAP/EPA/STR)

Z sondaży przedwyborczych wynikało, że zwycięstwo odniesie opozycja.

W związku z problemami logistycznym głosowanie nie odbyło się w prowincji Papua, na wschodzie kraju. W pozostałych częściach kraju wybory przebiegały bez zakłóceń.

Lokalne media informowały o przypadkach kupowania głosów przez kandydatów. W zamian za poparcie oferowali oni olej spożywczy, cukier i inne produkty żywnościowe.

Z sondaży przedwyborczych centrum statystycznego CSIS wynikało, że w wyborach zwycięży opozycyjna Demokratyczna Partia Indonezji - Walka (PDI-P), zdobywając 19,6 proc. głosów. Jej przedstawiciel, popularny gubernator Dżakarty Joko Widodo, jest także faworytem wyznaczonych na 9 lipca wyborów prezydenckich.

Na drugim miejscu z 12,8 proc. głosów plasował się Wspólny Sekretariat Grup Funkcjonalnych GOLKAR, dawny aparat polityczny dyktatora Suharto. Ok. 10 proc. głosów miała zdobyć Partia Ruchu Wielkiej Indonezji - Gerindra. Z kolei Partia Demokratyczna (PD) prezydenta Susilo Bambang Yudhoyono, która zwyciężyła w wyborach z 2009 roku, ale od tego czasu pogrążyła się w aferach korupcyjnych, plasowała się dopiero na czwartym miejscu (7,8 proc. głosów).

Kraj stał się demokracją parlamentarną 15 lat temu. Wcześniej, do obalenia generała Suharto w 1998 r., przez 30 lat panowała tam brutalna dyktatura. Były to czwarte wybory parlamentarne.

Do głosowania uprawnionych było ok. 186 mln Indonezyjczyków. Spośród ok. 230 tys. kandydatów Indonezyjczycy wybierali ponad 20 tys. przedstawicieli. Oprócz 560 członków Ludowej Izby Reprezentantów głosowali też na 132 przedstawicieli 30 prowincji, którzy zasiądą w Regionalnej Radzie Reprezentantów. Wybierali również władze prowincji i lokalne.

W zamieszkanej przez 250 mln ludzi Indonezji tylko partie, które w środę zdobędą co najmniej 20 proc. w 560-osobowej Ludowej Izbie Reprezentantów (parlamencie) lub co najmniej 25 proc. głosów w wyborach wszystkich szczebli, będą miały prawo wystawiać kandydata w lipcu. W przeciwnym razie ugrupowania będą musiały tworzyć koalicje i wspólnie mianować kandydata.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)