Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Independent": Tusk jako szef Rady Europejskiej byłby sygnałem dla Moskwy

0
Podziel się:

W czasie kryzysu na Ukrainie mianowanie polskiego premiera na szefa Rady Europejskiej byłoby silnym sygnałem dla Moskwy - ocenia brytyjski dziennik Independent.

"Independent": Tusk jako szef Rady Europejskiej byłby sygnałem dla Moskwy
(Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

W czasie kryzysu na Ukrainie mianowanie polskiego premiera na przewodniczącego Rady Europejskiej byłoby silnym sygnałem dla Moskwy - ocenia w artykule redakcyjnym brytyjski dziennik _ Independent _. Szef Rady ma być wybrany pojutrze.

Dziennik pisze, że premier David Cameron _ słusznie popiera _ Tuska jako szefa Rady Europejskiej. O tym, że Cameron jest gotów to zrobić, jeśli upewni się, że polski polityk sprzyja planom reform w UE, poinformował m.in. Reuters.

_ Independent _ przypomina, że _ gdy Cameron po raz ostatni udał się na bitwę do Brukseli o wysokie unijne stanowisko, udało mu się zdobyć tylko jednego sojusznika spośród 27 krajów _. Był nim premier Węgier Viktor Orban, który od tego czasu ogłosił, że jego misją jest zbudowanie _ nieliberalnego państwa _. Spór o nominowanie Jean-Claude Junckera na szefa Komisji Europejskiej był drugim przypadkiem w ciągu niecałych trzech lat, kiedy brytyjski premier sprawił, że Londyn znalazł się wraz z innym krajem w opozycji do pozostałych państw członkowskich. W 2012 roku Wielka Brytania i Czechy jako jedyne sprzeciwiały się paktowi fiskalnemu.

_ Miejmy nadzieję, że w najbliższą sobotę Cameron nie będzie taki osamotniony, zabiegając o to, by polski premier Donald Tusk zastąpił Hermana Van Rompuya jako przewodniczący Rady Europejskiej _ - pisze _ Independent _. _ Jest wiele argumentów za Tuskiem, mimo jego rzekomej słabej znajomości angielskiego i francuskiego _ - dodaje gazeta. Jak podkreśla, _ mianowanie polityka z Europy Wschodniej w tym momencie kryzysu na Ukrainie byłoby silnym sygnałem dla Moskwy _. Poza tym, według gazety, w interesie Wielkiej Brytanii jest, aby przewodniczący pochodził spoza strefy euro.

_ Polscy konserwatywni przywódcy powinni być naturalnymi sojusznikami Camerona w Unii _ - uważa dziennik i przypomina, że szef polskiego MSZ Radosław Sikorski należał do Bullingdon Club na Uniwersytecie Oksfordzkim mniej więcej w tym samym czasie, gdy jego członkami byli Cameron i obecny burmistrz Londynu Boris Johnson.

_ Rozprawiając się z rzekomą turystyką zasiłkową wśród Polaków, by uspokoić uspokoić antyunijny obóz w swojej partii, Cameron tak obraził polskich liderów, że w rozmowie, która wyciekła do mediów, Sikorski użył niecenzuralnego języka, by opisać, co o tym myśli _ - pisze dziennik, nawiązując do afery taśmowej. _ Miejmy nadzieję, że premier nauczy się, iż posiadanie przyjaciół w innych częściach UE jest pomocne, nawet jeśli ogranicza prawicową retorykę, z której może korzystać on w ojczyźnie _ - konkluduje gazeta.

Czytaj więcej w Money.pl
Embargo widać już w rosyjskich sklepach Po niemal trzech tygodniach obowiązywania embarga na import owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, Unii Europejskiej, Australii, Kanady i Norwegii jego skutki zaczynają dostrzegać klienci.
Wznowienie rozmów gazowych z Rosją? Unijny komisarz ds. energetyki liczy, że przed połową lipca uda się zorganizować trójstronne spotkanie. Będzie prowadził w tym celu dwustronne rozmowy przygotowawcze z Rosją oraz Ukrainą.
Gazprom: dostawy do UE na stabilnym poziomie Trójstronne rozmowy w Brukseli z udziałem Rosji, Ukrainy i KE na temat cen gazu dla Ukrainy i spłaty dotychczasowego zadłużenia nie przyniosły wczoraj rozstrzygnięcia.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)