Klub parlamentarny PO będzie rozmawiać o projektach zmian prawnych dotyczących zapłodnienia in vitro. Jeszcze w tym tygodniu projekty zostaną złożone w Sejmie - zapowiedział szef klubu PlatformyZbigniew Chlebowski.
Z powodu różnicy zdań, nad osobnymi projektami ws. in vitro w PO pracowaliJarosław Gowin(kierował pracami zespołu przy kancelarii premiera ds. Konwencji Bioetycznej) iMałgorzata Kidawa-Błońska - jej projekt najbardziej odpowiada minister zdrowia Ewie Kopacz.
Projekt Gowina zezwala m.in. na utworzenie tylko dwóch zarodków i wprowadza prawnąZOBACZ TAKŻE: Posłowie po wakacjach. Zdecydują o wecie
ochronę embrionów ludzkich; zakłada, że in vitro jest możliwe tylko dla małżeństw.
Kidawa-Błońska proponuje, aby dopuścić możliwość tworzenia zarodków nadliczbowych, ich mrożenie i selekcję przed implantacją do organizmu kobiety. Zgodnie z jej propozycją, in vitro ma być dostępne także dla par żyjących w konkubinacie. Zespół, którym kieruje Kidawa-Błońska przygotował trzy projekty: ustawę bioetyczną, nowelę ustawy o pobieraniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów oraz nowelę kodeksu rodzinnego.
Są jeszcze inne projekty
W Sejmie są już inne projekty ws. in vitro. Dwa z nich, przygotowane przez obywatelski komitetu _ Contra In vitro _ orazBolesława Piechę(PiS), zakazują stosowania tej metody. Projekt b. posłanki, obecnie eurodeputowanejJoanny Senyszyn(SLD), przewiduje refundację zabiegów in vitro.
ZOBACZ TAKŻE: Gowin szuka poparcia dla in vitro
Władze Platformy nie chcą na razie przesądzać, jak potoczą się prace nad projektami w sejmowej komisji zdrowia - bo wszystko wskazuje na to, że tam zostaną skierowane wszystkie projekty.
W nieoficjalnych rozmowach politycy PO przyznają, że pomysły Kidawy-Błońskiej mają w klubie szersze poparcie niż te Gowina. _ Będziemy próbowali stworzyć w komisji zdrowia jeden wspólny projekt, to nie jest niemożliwe. Gowin jest się na przykład w stanie zgodzić, żeby in vitro było dostępne nie tylko dla małżeństw _ - powiedziało PAP źródło zbliżone do władz klubu.