Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

In vitro w Polsce. Premier dostał płytę CD z lekcją

0
Podziel się:

Analogiczne płyty od Stowarzyszenia Ruch Kapitału Społecznego, Ruchu Kobiet Ruchu Palikota oraz Ruchu Młodych Ruchu Palikota złożył w Ministerstwie Edukacji Narodowej i w Kuratorium Oświaty w Warszawie.

In vitro w Polsce. Premier dostał płytę CD z lekcją
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Płytę CD z materiałami do przeprowadzenia w szkołach ponadgimnazjalnych lekcji na temat in vitro złożyli dzisiaj w kancelarii premiera przedstawiciele Stowarzyszenia Ruch Kapitału Społecznego, Ruchu Kobiet Ruchu Palikota oraz Ruchu Młodych Ruchu Palikota.

Analogiczne płyty złożyli w Ministerstwie Edukacji Narodowej i w Kuratorium Oświaty w Warszawie. Jak mówili, zależy im na przekazaniu młodym ludziom rzetelnych informacji na temat tej metody.

_ - Naszą intencją jest, by płyta trafiła do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce, a materiał zawarty na niej był przedstawiany przez nauczycieli na lekcjach biologii podczas omawiania działu rozmnażanie człowieka _ - powiedziała prezeska Stowarzyszenia Ruch Kapitału Społecznego Agnieszka Stupkiewicz-Turek.

Jak mówiła, dotąd zorganizowano w większych miastach 24 konferencje na ten temat oraz dwie w Sejmie. _ - W każdym z tych miast materiały rozsyłaliśmy pocztą lub osobiście przekazywaliśmy do szkół, albo dyrektorom, albo bezpośrednio nauczycielom biologii _ - zaznaczyła.

Na płytach CD znajduje się materiał do przeprowadzenia 45-minutowej lekcji na temat zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro: scenariusz lekcji, prezentacja multimedialna z materiałem audiowizualnym oraz karty pracy dla uczniów.

Materiał edukacyjny został opracowany przy udziale dyrektora Prywatnego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lublinie Adama Kalbarczyka oraz zespołu specjalistów z dziedziny biologii i medycyny. Opracowano go rok temu. Przygotowano ponad 4 tys. płyt CD. Jak oceniają organizatorzy przedsięwzięcia, to wystarczająca liczba, by z materiałem mogli zapoznać się wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

_ - Złożenie dziś w kancelarii premiera płyty z lekcją na temat in vitro to reakcja na sobotnią konferencję premiera Donalda Tuska na temat polityki prorodzinnej _ - poinformowała przewodnicząca Ruchu Kobiet Ruchu Palikota Małgorzata Prokop-Paczkowska. _ Bardzo się cieszymy, że premier wreszcie zauważył, że język debaty publicznej został zdominowany przez Kościół katolicki, przez retorykę, która bardzo często obraża i poniża, czy to dzieci urodzone dzięki in vitro, czy rodziców, którzy pragną mieć dzieci dzięki tej metodzie, czy też tych, którzy dzięki niej już są rodzicami _ - zaznaczyła.

_ - Niepłodność to choroba, a nie dopust boży, z którym kobieta powinna się pogodzić. Dlatego tak bardzo ważne jest, by polska młodzież otrzymała rzetelną, naukową wiedzę na ten temat, a nie czerpała z wypowiedzi hierarchów kościelnych mówiących o metodzie Frankensteina, czy o bruździe na czole, itd. Mamy nadzieję, że pan premier zauważy tę płytkę i razem z minister edukacji Krystyną Szumilas będą ją polecać nauczycielom _ - powiedziała Prokop-Paczkowska.

Minister edukacji pytana dzisiaj w Katowicach o płytę z lekcją o in vitro powiedziała: _ - Jeżeli chodzi o programy wychowawcze szkół, decydują o tym dyrektorzy szkół w porozumieniu z rodzicami. Tak więc każda propozycja, która pojawi się, czy pojawia się - jeżeli chodzi o programy wychowawcze - musi uzyskać akceptację rodziców i dyrektorów szkół. Nie zamierzam zmieniać niczego w podstawie programowej, ani w programach nauczania, i tutaj nie zamierzam wprowadzać innych programów _.

W sobotę premier Donald Tusk zapowiedział kampanię informacyjną na temat polityki prorodzinnej. Jej elementami są m.in. portal internetowy i spoty telewizyjne. Jak wyjaśnił premier, chodzi o przekazanie informacji na temat takich spraw jak: przedłużony urlop rodzicielski, urlop ojcowski, możliwość korzystania z finansowanej przez państwo procedury zapłodnienia in vitro.

_ - To szczególnie dotyczy procedury in vitro. Chodzi o to, by w Polsce nie było atmosfery dwuznaczności wobec rodziców i dzieci, którzy skorzystali z tej możliwości. Pojawiły się ostatnio niezbyt przyjemne ataki i bardzo nam zależy na tym, by w naszej ojczyźnie dzieci dobrze się czuły, niezależnie od tego jaki był ich początek _ - powiedział premier.

Czytaj więcej w Money.pl
Blisko 3 tysiące par chce in vitro Z rządowego programu refundacji in vitro, który rozpoczął się 1 lipca, ma skorzystać w ciągu trzech lat ok. 15 tys. par. Koszty programu od 1 lipca 2013 r. do 30 czerwca 2016 r. to w sumie blisko 250 mln zł.
Refundacja in vitro nie tylko dla małżeństw Z rządowego programu refundacji in vitro, który rozpoczął się 1 lipca, ma skorzystać w ciągu trzech lat ok. 15 tys. par.
PO chce, by miasto dofinansowywało in vitro Miejski program miałby uzupełniać program rządowy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)