Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

In vitro to "dzikie zapłodnienie". Wielka dyskusja we Włoszech

0
Podziel się:

Zdaniem przewodniczącego włoskiego episkopatu decyzja Trybunału Konstytucyjnego otwiera drogę do komercjalizacji gamet.

In vitro to "dzikie zapłodnienie". Wielka dyskusja we Włoszech
(Sage78/iStockphoto)

Włoski Kościół protestuje przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodny z ustawą zasadniczą artykuł ustawy o sztucznym zapłodnieniu, zakazujący korzystania z komórek rozrodczych dawców zewnętrznych.

_ - Nie może istnieć prawo do dziecka, bo dziecko to osoba _ - powiedział były przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch kardynał Camillo Ruini, który w 2005 roku nawoływał do bojkotu referendum w sprawie liberalizacji ustawy. Zostało ono uznane za nieważne z powodu niskiej frekwencji, co wówczas interpretowano jako sukces Kościoła.

W komentarzach do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego o zniesieniu zakazu korzystania z oocytów i plemników dawców zewnętrznych nazywa się je _ historycznym _. Gazety zauważają, że tym samym obalone zostało jedno z ostatnich restrykcyjnych ograniczeń przepisów o sztucznym zapłodnieniu. Przypomina się, że zakaz ten nie może powrócić w żadnej nowej ustawie.

W mocy pozostał zakaz metody in vitro w przypadku samotnych i par osób tej samej płci. Włoskie gazety piszą o tym, że w ciągu 10 lat od uchwalenia ustawy była ona krok po kroku _ demontowana _. Uchylono między innymi zakaz produkcji więcej niż trzech embrionów oraz diagnostyki przedimplantacyjnej.

_ - Wyrażam pełne zrozumienie dla osób cierpiących dlatego, że nie mają dziecka, ale dzieci, które się rodzą, mają prawo znać swoich biologicznych rodziców _ - oświadczył w wywiadzie dla dziennika _ La Stampa _ kardynał Camillo Ruini.

_ - Wraz ze sztucznym zapłodnieniem z materiałem od dawcy zewnętrznego staje się to niemożliwe _ - stwierdził były przewodniczący włoskiego episkopatu. Jego zdaniem decyzja Trybunału Konstytucyjnego otwiera drogę do _ komercjalizacji _ gamet.

Katolicki tygodnik _ Famiglia Cristiana _ nazwał orzeczenie _ szaleństwem _ i uznał, że jest _ szokujące _. _ To dzikie zapłodnienie dla wszystkich _ - oceniła redakcja na stronie internetowej pisma.

Przedstawiciel Papieskiej Akademii Życia ksiądz Renzo Pegoraro powiedział agencji Ansa, że legalizacja ustawy budzi jego niepokój i że będzie stawiać dzieci w bardzo trudnej sytuacji. _ I co teraz będzie? Dziecko będzie miało dwóch ojców - biologicznego i prawnego? _ - zapytał kanclerz Akademii.

Czytaj więcej w Money.pl
Włosi uratowali 4 tysiące emigrantów Nasila się exodus z Afryki, a wraz z nim kryzys imigracyjny.
Berlusconi może przejść resocjalizację w... Sąd w Mediolanie ma zadecydować o tym, w jaki sposób 77-letni przywódca ugrupowania Forza Italia odbędzie karę 9 miesięcy pozbawienia wolności za oszustwa podatkow
Zagraniczni kierowcy zapłacą mandaty w kraju Przestała bowiem istnieć luka przepisach, która przez lata dawała bezkarność m.in. drogowym piratom.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)