Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Imigranci w Wlk. Brytanii. Trzaskowski o zmianach w przepisach

0
Podziel się:

- To absolutnie czerwona linia - mówi Rafał Trzaskowski.

Imigranci w Wlk. Brytanii. Trzaskowski o zmianach w przepisach
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Minister do spraw europejskich Rafał Trzaskowski (na zdjęciu) oświadczył w BBC, że Polska sprzeciwi się wszelkim planom Wielkiej Brytanii dotyczącym zmian przepisów imigracyjnych, jeśli byłyby one dyskryminujące na przykład ze względu na narodowość. To _ absolutnie czerwona linia _ - dodał.

W nadawanym wczoraj wieczorem programie BBC Newsnight Trzaskowski powiedział, że odejście od świadczeń, _ gwarantowanych w regulacjach UE oraz traktowanie imigrantów z Unii w zróżnicowany sposób i, przykładowo, wypłacanie zasiłków dopiero po czteroletnim pobycie w Wielkiej Brytanii lub wydalanie ludzi, którzy nie mogą znaleźć pracy - wszystko to byłoby wbrew obowiązującemu w UE prawu i oczywiście stanowiłoby dla nas czerwoną linię _.

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział w piątek, że zażąda od Unii Europejskiej zmiany jej traktatów założycielskich, aby W. Brytania mogła ograniczyć migrację z UE, obciążającą brytyjski system świadczeń socjalnych. Oświadczył, że imigranci z UE będą musieli opuścić Wielką Brytanię, jeśli nie znajdą pracy w ciągu sześciu miesięcy i że warunkiem otrzymywanie niektórych świadczeń przez imigrantów z UE będzie przepracowanie przez nich czterech lat. Szef brytyjskiego rządu chce też m.in., by imigranci z UE nie mogli korzystać z zasiłków na dzieci, które nie mieszkają w W. Brytanii.

Trzaskowski zapewnił, że polski rząd jest gotowy do rozmów o nadużyciach w istniejącym systemie świadczeń, fikcyjnych małżeństwach, ekstradycji przestępców itd. Ocenił jednak, że to _ kwestia marginalna _. _ - Jeśli chodzi o zmianę zasad w Unii Europejskiej, o kwestię wsparcia socjalnego itp., oczywiście zamierzamy reagować stanowczo i będziemy przeciwko _ - zaznaczył.

Minister dodał natomiast, że Polska byłaby gotowa do dyskusji na temat rozwiązań, zgodnie z którymi wszyscy obywatele, w tym Wielkiej Brytanii, musieliby wnosić opłaty przed otrzymaniem świadczeń. _ Gdyby Wielka Brytania miała przekształcić swoją politykę na przykład w system kontrybucyjny, w którym każdy musi wnosić składki, aby otrzymać jakieś pieniądze z systemu, wówczas będziemy mogli rozmawiać o zmianach, gdyby były one całkowicie niedyskryminujące _ - wyjaśnił.

Trzaskowski ocenił, że najważniejsze, że _ David Cameron chce rozmawiać (o planach) i nie chce zmieniać polityki jednostronnie _.

Czytaj więcej w Money.pl
Brytyjski premier uderza w polskich pracowników Świadczenia imigracyjne to głównie ulgi podatkowe i zapomoga mieszkaniowa. Korzysta z nich 252 tys. imigrantów z UE, co kosztuje skarb państwa 1,6 mld funtów rocznie.
Śmiertelny wypadek Polaków w Londynie Na pracujących zwaliła się sofa wraz z ciężką, żeliwną balustradą balkonu, przez który wciągali mebel na pierwsze piętro wiktoriańskiej kamienicy.
Wlk. Brytania znów uderza w imigrantów _ Nasz system socjalny oparty jest na zasadzie, że zanim będzie można z niego korzystać trzeba wpierw wnieść do niego wkład. Dlatego słuszne jest to, by prawa mieli ci, którzy mieszkają tu na stałe _ - mówi jeden z polityków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)