Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Imigranci w USA. Barack Obama podpisał ważny dekret

0
Podziel się:

Dokument dotyczyć będzie 5 mln z ponad 11 mln nielegalnych imigrantów.

Imigranci w USA. Barack Obama podpisał ważny dekret
(PAP/EPA)

Dzięki podpisanemu przez prezydenta dokumentowi 5 mln z ponad 11 mln nielegalnych imigrantów w USA otrzyma ochronę przed deportacją - poinformował Biały Dom.

Prezydent podpisał dokument na pokładzie samolotu Air Force One, tuż po wylądowaniu w Las Vegas.

Barack Obama ogłosił dekret w czwartek. W wystąpieniu w Las Vegas powtórzył, że wolałby, by system imigracji został zreformowany na drodze legislacyjnej w Kongresie, a nie dekretów prezydenckich. _ Wobec bezczynności (parlamentu) muszę działać sam _ - powiedział prezydent.

W ubiegłym roku z inicjatywy Obamy Senat przyjął ponadpartyjną ustawę w tej sprawie, ale zdominowana przez Republikanów Izba Reprezentantów nawet nie poddała jej pod głosowanie. Wielu Republikanów, zwłaszcza związanych ze skrajnie prawicową Partią Herbacianą (Tea Party), argumentowało, że ustawa byłaby _ amnestią _ dla nielegalnych imigrantów w USA.

Na mocy ogłoszonego przez Obamę dekretu prawie 5 mln nielegalnych imigrantów otrzyma trzyletnią ochronę przed deportacją. Dotyczyć ma to jednak tylko tych osób, które żyją w USA minimum pięć lat i są rodzicami dzieci, które mają amerykańskie obywatelstwo (bo urodziły się w USA) lub uregulowany status, a także nie były karane.

Dekret prezydencki przewiduje, że jeśli nielegalni imigranci spełnią kryteria, zarejestrują się i uiszczą opłaty (na razie nie podano, jak wysokie, ale najpewniej będą odpowiadały zaległym podatkom), to otrzymają zgodę na pobyt i pracę w USA na trzy lata, z możliwością odnowienia po upływie tego terminu.

Czytaj więcej w Money.pl
Rewolucja w systemie imigracyjnym w USA Według New York Timesa prezydent chce wydać rozporządzenie wykonawcze, które uchroni przed deportacją miliony nielegalnych imigrantów.
Obama zamierza zignorować te ostrzeżenia Tuż po wygranych wyborach do Kongresu republikanie ostrzegli Baracka Obamę by nie podejmował jednostronnych działań w sprawie imigracji.
Chiny zwiększają swoje wpływy w regionie Podjęły one ostatnio szereg inicjatyw mających zwiększyć ich wpływy w zdominowanych przez USA globalnych instytucjach finansowych i odzwierciedlić ich status jako drugiej największej gospodarki świata.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)