Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
judaizm
02.11.2014 21:10

Imigranci w Izraelu. Rząd przyjął przepisy ułatwiające konwersję na judaizm

Problem dotyczy tysięcy ludzi, w tym wielu imigrantów z byłego ZSRR, których obecnie nie obejmuje religijne prawo żydowskie (halacha).

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Bonek)

Rząd Izraela przyjął przepisy mające na celu ułatwienie konwersji na judaizm. Według nowego prawa sądy konwersyjne będą mogli powoływać rabini miejscy. Ustawa ma ułatwić konwersję wielu tysiącom zainteresowanych, w tym imigrantom z byłego ZSRR.

Głosowanie nastąpiło po wielu przepychankach politycznych. Partie ultraortodoksyjne naciskały na rząd, by wstrzymał prace nad przepisami. Powodem były obawy rabinów ultraortodoksyjnych, że przestaną mieć wpływ na proces konwersji.

Nowe prawo ma na celu ułatwienie konwersji ortodoksyjnej poprzez pozwolenie rabinom miejskim na nadzór nad tym procesem. Reformę konwersji promował Eleazar Stern z partii Hatnuah, który argumentował, że obecna procedura wyklucza z religii rzesze obywateli Izraela. Problem dotyczy tysięcy ludzi, w tym wielu imigrantów z byłego ZSRR, których obecnie nie obejmuje religijne prawo żydowskie (halacha). Z tego powodu nie mogą oni wejść w związki małżeńskie czy zostać pochowani według religijnego rytuału.

Przywódczyni Hatnuah Cipi Liwni powiedziała po głosowaniu w rządzie, że przyjęcie nowych przepisów _ to wspaniała wiadomość dla setek tysięcy Izraelczyków, którzy byli traktowani jako obywatele drugiej kategorii _ - podaje portal Ynetnews.

Jak powiedziała cytowana przez agencję AP Julie Schonfeld ze Zgromadzenia Rabinicznego w USA, nowe prawo ma uczynić konwersję w Izraelu _ dostępniejszą i łatwiejszą _.

Czytaj więcej w Money.pl
Izrael utrudni życie palestyńskim robotnikom Minister obrony Izraela Mosze Ja'alon zapowiedział zmianę zasad przekraczania granicy, uniemożliwiającą Palestyńczykom korzystanie z publicznych autobusów.
Izrael przyspiesza plany wobec Jerozolimy Zapowiedź pojawiła się w czasie, gdy sytuacja w mieście jest napięta.
Postrzelili prawicowego radykała. Przeżył Ofiarą jest 50-letni Juhuda Glick, który został przyjęty do kliniki z ranami postrzałowymi brzucha i klatki piersiowej. Trwają poszukiwania napastnika - mężczyzny na motorze.
Tagi: judaizm, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz