Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ilość aptek i marża na leki będą limitowane

0
Podziel się:

Ograniczenie koncentracji na rynku aptek i ustalenie sztywnej marży na leki - to niektóre zmiany zaakceptowane przez rząd.

Ograniczenie koncentracji na rynku aptek i ustalenie sztywnej marży na leki - to niektóre zmiany zaakceptowane dzisiaj przez rząd.

Zmiany te zapisane są w projekcie ustawy zmieniającej prawo farmaceutyczne, którą przygotował Minister Zdrowia.

Ograniczenia w koncentracji aptek

Obowiązujące dotąd przepisy określają tylko zasady wydawania nowych zezwoleń na prowadzenie aptek. Osoby prowadzące apteki mogą posiadać także hurtownie farmaceutyczne. Mogą także prowadzić apteki, których liczba na terenie danego województwa przekracza 1 proc.

Obecnie występuje tendencja skupiania aptek ogólnodostępnych, która polega na tworzeniu tzw. aptek sieciowych poprzez zakup akcji lub udziałów podmiotów będących właścicielami aptek. Taka sytuacja jest niekorzystna dla pacjentów - czytamy w komunikacie biura prasowego rządu.

Nowe prawo zawiera generalny zakaz prowadzenia przez przedsiębiorcę lub grupę kapitałową aptek ogólnodostępnych, których liczba przekracza 1 proc. na terenie danego województwa. Przedsiębiorcy, którzy obecnie nie spełniają wskazanych kryteriów, będą mieli pięć lat na dostosowanie się do nowych wymagań, tj. do 1 września 2012 r. W związku z tym zaproponowano rozwiązania dające możliwość cofnięcia jednego z zezwoleń, np. na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej lub apteki.

Stała marża na leki?

W projekcie nowelizacji określono, że urzędowe ceny zbytu na leki i wyroby medyczne oraz urzędowe marże handlowe, hurtowe i detaliczne, będą miały charakter cen i marż sztywnych. Marża hurtowa została obniżona do 8,68 proc. Przyjęcie tych rozwiązań wyeliminuje znaczne różnice w cenach produktów oferowanych przez apteki i będzie korzystne dla pacjentów.

Zmiany przyjęte przez rząd musi jeszcze przegłosować Sejm.

wiadomości
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)