Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hymn Polski. 215 lat temu po raz pierwszy zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego"

0
Podziel się:

Powstanie Mazurka Dąbrowskiego było ściśle związane z kształtowaniem się wśród Polaków legendy Napoleona.

Hymn Polski. 215 lat temu po raz pierwszy zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego"
(soylentgreen23/CC/Flickr)

20 lipca 1797 r. w Reggio Emilia po raz pierwszy publicznie wykonano _ Pieśń Legionów Polskich _ napisaną przez Józefa Wybickiego. Po 130 latach utwór nazwany na cześć gen. Jana Henryka Dąbrowskiego _ Mazurkiem Dąbrowskiego _ stał się hymnem Polski.

W maju 1797 r., po wydaniu przez gen. Jana Henryka Dąbrowskiego odezwy do rodaków, do Włoch przybywali Polacy, by służyć u boku Napoleona, który - jak wierzyli - pomoże im odzyskać utraconą ojczyznę. Do służby w Legionach zaciągnęło się wówczas ok. 7 tysięcy żołnierzy.

Między 16 a 19 lipca 1797 r., podczas pobytu polskich legionistów w Reggio Emilia (w ówczesnej Republice Cisalpińskiej) poeta Józef Wybicki napisał _ Pieśń Legionów Polskich we Włoszech _, którą na cześć gen. Dąbrowskiego nazwano _ Mazurkiem Dąbrowskiego _. Powszechnie rozpowszechniony pogląd mówi, że _ Pieśń Legionów Polskich _ powstała do melodii ludowego mazurka. Po raz pierwszy publicznie pieśń odśpiewano w Reggio Emilia 20 lipca 1797 r. w czasie uroczystego pożegnania opuszczających miejscowość legionistów.

Znawca epoki napoleońskiej Robert Bielecki pisał, że powstanie Mazurka Dąbrowskiego było ściśle związane z kształtowaniem się wśród Polaków legendy Napoleona. Ze słów polskiej pieśni płynęła nadzieja na to, że przyszły cesarz Francuzów zainteresuje się sprawą polską na tyle, aby w przyszłości powstały realne możliwości wskrzeszenia polskiej państwowości.

_ Pieśń Legionów Polskich we Włoszech _ była bardzo popularnym utworem muzycznym wśród legionistów walczących u boku gen. Dąbrowskiego. Późnym latem pisał on do Wybickiego następująco: _ Żołnierze do Twojej pieśni nabierają coraz więcej gustu i my ją sobie często nuciemy z winnym szacunkiem dla autora _.

W 1799 r. tekst pieśni ukazał się drukiem w piśmie wydawanym we Włoszech _ Legionowa dekada _. W Polsce po raz pierwszy opublikowano go w 1806 r.

Początkowo _ Mazurek Dąbrowskiego _ składał się z sześciu zwrotek: _ (1) Jeszcze Polska nie umarła/ kiedy my żyjemy/ Co nam obca moc wydarła/ szablą odbijemy/ (ref.) Marsz, marsz, Dąbrowski/ do Polski z ziemi włoski/ za Twoim przewodem/ złączem się z narodem/ (2) Jak Czarniecki do Poznania/ wracał się przez morze/ dla ojczyzny ratowania/ po szwedzkim rozbiorze/ (3) Przejdziem Wisłę przejdziem Wartę/ będziem Polakami/ dał nam przykład Bonaparte/ jak zwyciężać mamy/ (4) Niemiec, Moskal nie osiądzie/ gdy jąwszy pałasza/ hasłem wszystkich zgoda będzie/ i ojczyzna nasza/ (5) Już tam ojciec do swej Basi/ mówi zapłakany/ "słuchaj jeno, pono nasi/ biją w tarabany"/ (6) Na to wszystkich jedne głosy:/ "Dosyć tej niewoli/ mamy Racławickie Kosy/ Kościuszkę, Bóg pozwoli" _ (Tekst według rękopisu Józefa Wybickiego).

_ Mazurka Dąbrowskiego _ śpiewali żołnierze Księstwa Warszawskiego; intonowano go przy okazji świąt narodowych i powstań niepodległościowych w ciągu XVIII i XIX stulecia. Obok innych pieśni patriotycznych takich jak np. _ Boże, coś Polskę _, _ Warszawianka _ i _ Rota _ melodyczny utwór, jakim był Mazurek uchodził za jedną z najpopularniejszych pieśni _ ku pokrzepieniu serc _ w okresie zaborów.

Po I wojnie światowej _ Mazurek Dąbrowskiego _ został uznany za hymn odrodzonej Polski, jednak nie znalazło to odzwierciedlenia w konstytucji marcowej z 1921 r.

Dopiero sześć lat po uchwaleniu wspomnianej ustawy zasadniczej, 26 lutego 1927 r., Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ogłosiło _ Mazurka Dąbrowskiego _ hymnem narodowym.

2 kwietnia 1927 r. dołączono do hymnu nuty i oficjalnie uznano jego harmonizację, której dokonał kompozytor i dyrygent Feliks Konopasek.

W porównaniu z oryginałem, w tekście pieśni nastąpiły zmiany: zrezygnowano z dwóch zwrotek (4 i 6) oraz zmieniono rymy: _ nie umarła - wydarła _ na _ nie zginęła - wzięła _. Poza tym poprawiono tekst pod względem stylistycznym.

Po II wojnie światowej władze komunistyczne pozostawiły _ Mazurka Dąbrowskiego _ w niezmienionej formie. Zapis o obowiązującym hymnie narodowym znalazł się w konstytucji PRL, która zaczęła obowiązywać 22 lipca 1952 r. 31 stycznia 1980 r. tekst i nuty hymnu w harmonizacji Kazimierza Sikorskiego zostały zatwierdzone przez Sejm RP w ustawie o godle, barwach i hymnie.

Józef Wybicki, autor słów do _ Mazurka Dąbrowskiego _ żył w latach 1747-1822. Był politykiem, prawnikiem i publicystą, posłem na Sejm, członkiem Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Oprócz aktywnego uczestnictwa w tworzeniu polskich legionów we Włoszech brał udział w konfederacji barskiej, insurekcji kościuszkowskiej, powstaniach w Wielkopolsce i na Pomorzu, organizacji Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.

W rodzinnym dworku Wybickiego w Będominie znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego - oddział gdańskiego Muzeum Narodowego. Jest to jedyna tego typu placówka muzealna na świecie.

Czytaj więcej o Polakach w Money.pl
Polska gospodarka znajduje się w kryzysie Sprawy w Polsce idą w złym kierunku - tak sądzi 67 procent ankietowanych w lipcu przez TNS Polska. Odmiennego zdania jest 24 procent, 9 procent nie ma opinii na ten temat.
Europejska Agencja Kosmiczna zgodziła się na przystąpienie Polski Do tej pory Polska współpracowała z ESA jako Europejski Kraj Współpracujący. W ramach tej współpracy zrealizowano 42 projekty PECS o łącznym budżecie 11 milionów euro.
Kupują żywność i tankują. Bo jest sporo taniej Czesi mieszkający w rejonach przygranicznych masowo kupują w polskich sklepach spożywczych. Korzystają przede wszystkim z niższych cen żywności i paliw.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)