Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
służba zdrowia
20.10.2012 18:55

Hospicja dla tych dzieci są potrzebne od zaraz

W Polsce potrzebne są hospicja dla kobiet w ciąży, które wiedzą, że urodzą dziecko śmiertelnie chore.

Podziel się
Dodaj komentarz
(digital cat/cc/flickr)

W Polsce potrzebne są hospicja dla kobiet w ciąży, które wiedzą, że urodzą dziecko śmiertelnie chore. Taką placówkę chce utworzyć Białostockie Hospicjum dla Dzieci, które zorganizowało w Przewięzi (Podlaskie) konferencję naukowo-szkoleniową na temat opieki paliatywnej.

Konferencja pt. _ Pediatryczna Opieka Paliatywna - problemy stare i nowe _ trwała trzy dni od czwartku do soboty w Przewięzi k. Augustowa. Spotkało się na niej ok. 100 osób - lekarzy, pielęgniarek, psychologów i wolontariuszy związanych z opieką paliatywną.

Jednym z tematów była opieka perinatalna. W Polsce jest tylko jedno hospicjum perinatalne, które oferuje pomoc takim matkom - Warszawskie Hospicjum dla Dzieci. Jak poinformował PAP Dariusz Kuć, lekarz Białostockiego Hospicjum dla Dzieci, które zorganizowało konferencję, takich hospicjów dla matek powinno być w Polsce dużo więcej.

Jak zaznaczył większość kobiet w ciąży dowiadując się, że ich dziecko urodzi się śmiertelnie chore i może żyć zaledwie kilka godzin, dni albo tygodni zazwyczaj poddaje się aborcji. Kuć dodał, że jest jednak część kobiet, które chcą rodzić swoje dzieci ze względów światopoglądowych i religijnych i mają do tego prawo.

_ Musimy dać im opiekę w tym czasie. Dlatego chcemy otworzyć taki oddział w naszej placówce. Chcemy przyjąć pierwszych pacjentów i będziemy próbowali to zrobić przy pomocy hospicjum w Warszawie _ - powiedział PAP Kuć.

Działalność hospicjum perinatalnego polega głównie na specjalistycznej pomocy psychologicznej i duchowej, przygotowuje matkę do śmierci dziecka. Hospicja takie są popularne w Stanach Zjednoczonych. W Europie jest ich mało. Celem konferencji w Przewięzi było rozpowszechnienie wiedzy o opiece perinatalnej.

Podczas konferencji jej uczestnicy wysłuchali także cyklu wykładów na temat opieki paliatywnej w onkologii dziecięcej. Rozmawiali o zasadach żywienia dzieci w opiece paliatywnej oraz o najtrudniejszych problemach w chorobach neurodegeneracyjnych (do chorób takich należą m.in. choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane). Na konferencji poruszano również zagadnienia etyczne w podejmowaniu trudnych decyzji medycznych.

Według Kucia, w Polsce wiedza o opiece paliatywnej dzieci jest jeszcze niewielka, dlatego lekarze i osoby pracujące w tej dziedzinie muszą się spotykać i wymieniać doświadczeniami.

Opieka paliatywna polega na poprawieniu jakości życia osób w fazie nieuleczalnej choroby. Uzyskuje się to przez złagodzenie objawów choroby, eliminowanie bólu, wsparcie psychiczne i duchowe chorego i jego najbliższych. Dział medycyny paliatywnej obejmuje głównie chorych w zaawansowanym stadium choroby nowotworowej. Opieka paliatywna nie ma zadania zatrzymania procesu chorobowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Lekarze grożą strajkiem. Domagają się podwyżek Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy żąda, by lekarz specjalista zarabiał trzy średnie krajowe, czyli około 11 tys zł.
200 mln zł długu, a chcą inwestować. Jak? Centrum Zdrowia Dziecka chce wyemitować obligacje o wartości 100 mln zł.
Duże zmiany w służbie zdrowia. Od nowego roku Minister cyfryzacji nie wyklucza jednak przejściowych kłopotów.
Tagi: służba zdrowia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz