Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hongkongu szukuje się do protestów przeciwko Chinom

0
Podziel się

Studenci zapowiedzieli zaś całonocny protest przed siedzibą lokalnych władz.

Hongkongu szukuje się do protestów przeciwko Chinom
(Tietew/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)
bDTdPSet
Czytaj więcej w Money.pl
Skandal korupcyjny w armii. Winny 70-latek Oskarżony został zabrany ze szpitala wojskowego pod eskortą policji.
Rak zabija Pekińczyków. Niepokojące dane Codziennie w szpitalach diagnozuje się średnio 110 nowych przypadków raka. Dekadę temu - 63.
Chiny uspokajają sąsiadów. Nie chcą być... Prezydent zaapelował również o stworzenie _ nowej architektury bezpieczeństwa w regionie Azji i Pacyfiku _.

Do masowych prodemokratycznych demonstracji ma dziś dojść w Hongkongu. Była brytyjska kolonia powróciła do Chin właśnie 1 lipca - 17 lat temu. Jej mieszkańcy obawiają się rosnącego wpływu komunistycznych władz, które nie zgadzają się na bezpośrednie wybory w cieszącym się autonomią regionie.

W niedzielę zakończyło się referendum, w którym mieszkańcy Hongkongu opowiedzieli się za bezpośrednimi wyborami szefa regionu w 2017 roku. W głosowaniu wzięło udział prawie 800 tysięcy z 3,5 mln uprawnionych.

bDTdPSev

Władze w Pekinie zgadzają się, aby to Hongkończycy wybrali sobie rządzących, ale spośród kandydatów zaakceptowanych przez chiński rząd centralny. Na to nie ma zgody w Hongkongu.

W rocznicę powrotu byłej brytyjskiej kolonii do Chin ulicami miasta ma przejść - według oczekiwań organizatorów - nawet kilkaset tysięcy osób. W 2003 roku w marszu wzięło udział pół miliona. Był to największy tego typu protest w Hongkongu. Hongkońscy studenci zapowiedzieli zaś całonocny milczący protest przed siedzibą lokalnych władz.

bDTdPSeW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)