Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hollande żąda wyjaśnień od Amerykanów

0
Podziel się:

Prezydent Francji uznał takie praktyki za naganne, nie do zaakceptowania między sojusznikami i przyjaciółmi.

Hollande żąda wyjaśnień od Amerykanów
(jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)

Prezydent Francji Francois Hollande w przeprowadzonej w nocy rozmowie telefonicznej z przywódcą USA Barackiem Obamą potępił szpiegowanie Francuzów przez amerykańskie służby wywiadowcze.

Jak poinformował Pałac Elizejski, Hollande zażądał _ wszelkich możliwych wyjaśnień oraz wszystkich informacji, którymi może dysponować były konsultant NSA Edward Snowden _.

Prezydent Francji uznał takie praktyki za naganne, _ nie do zaakceptowania między sojusznikami i przyjaciółmi, gdyż interesują się prywatnym życiem obywateli francuskich _ - podkreślał komunikat.

Wcześniej Biały Dom podał, że prezydenci omówili niedawne rewelacje prasowe, z których część zakłóciła działania amerykańskich służb. Kancelaria Obamy wyjaśniała, że - _ Stany Zjednoczone rozpoczęły rewizję sposobów zdobywania informacji, aby właściwie zbalansować uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa obywateli i sojuszników z podzielanymi przez wszystkich obawami o prywatność _.

Obaj przywódcy uzgodnili, że strony sprawę dalej omawiać będą za pośrednictwem kanałów dyplomatycznych.

Dziennik _ Le Monde _ podał w poniedziałek, powołując się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena, że amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) w ciągu miesiąca dokonała ponad 70 mln zapisów danych dotyczących rozmów telefonicznych Francuzów. Miało to nastąpić pomiędzy 10 grudnia 2012 roku a 8 stycznia roku 2013.

_ Le Monde _ na podstawie dokumentów Snowdena opisuje techniki stosowane przez NSA w celu zdobycia sekretów lub informacji na temat życia prywatnego Francuzów. Jedna z tych metod polegała na tym, że wybranie niektórych numerów telefonicznych aktywowało sygnał, który automatycznie uruchamiał nagrywanie rozmów.

Inwigilacja obejmowała również przechwytywanie SMS-ów na podstawie słów kluczowych. Ponadto NSA systematycznie rejestrowała historię połączeń każdego z inwigilowanych obiektów.

Po ujawnieniu informacji o szpiegowaniu Francuzów przez NSA szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius wezwał do siebie ambasadora USA.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama rozmawia z Hollandem o szpiegowaniu Dziennik _ Le Monde _ na podstawie dokumentów Snowdena opisuje techniki stosowane przez NSA w celu zdobycia sekretów lub informacji na temat życia prywatnego Francuzów.
USA i Francja przedyskutują sprawę podsłuchu Sprawa dotyczy działań Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.
To koniec dobrych stosunków Francji i USA? Dziennik Le Monde podał, powołując się na dokumenty ujawnione przez Edwarda Snowdena, że NSA w ciągu miesiąca dokonała ponad 70 mln zapisów danych dotyczących rozmów telefonicznych Francuzów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)