Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

HIV w Szwajcarii. Nauczyciel muzyki zaraził umyślnie 16 osób

0
Podziel się:

Według sentencji wyroku 54-letni przestępca, z zawodu nauczyciel muzyki, winny jest ciężkiego uszkodzenia ciała i szerzenia chorób.

HIV w Szwajcarii. Nauczyciel muzyki zaraził umyślnie 16 osób
(Curciomk/Dreamstime)
bECLgNPF

Samozwańczy szwajcarski terapeuta, któremu udowodniono podstępne umyślne zarażenie wirusem HIV co najmniej 16 pacjentów, został skazany przez sąd w Bernie na 12 lat i 9 miesięcy pozbawienia wolności - poinformowała szwajcarska agencja prasowa SDA.

Według sentencji wyroku 54-letni przestępca, z zawodu nauczyciel muzyki, winny jest ciężkiego uszkodzenia ciała i szerzenia chorób. Motywy jego działania pozostają nieznane.

W trakcie procesu konsekwentnie zaprzeczał wszystkim stawianym mu zarzutom. Jak jednak zaznaczył przewodniczący składu sędziowskiego Urs Herren, _ oskarżony i nikt inny jest odpowiedzialny za zakażenie 16 ludzi _.

bECLgNPH

Czynów tych dokonał między rokiem 2001 i 2005. Jako rzekomy terapeuta nakłuwał swych pacjentów między innymi pod pretekstem akupunktury, zarażając ich wirusem HIV, a niektórych także wirusem żółtaczki typu C. Część zabiegów przeprowadził po wcześniejszym pozbawieniu ofiar świadomości środkami odurzającymi.

Zakażoną krew pobierał od nosiciela HIV, który przychodził do niego przez szereg lat. Mężczyzna ów zeznał przed sądem, że oskarżony uzasadniał regularne pobrania analizowaniem krwi przez _ krąg szamanów _.

Bodźcem dla zdemaskowania przestępcy było wykrycie w 2004 roku przez jeden z berneńskich szpitali wirusa HIV u kilku osób, korzystających z pseudomedycznych usług nauczyciela muzyki. Pomiędzy wszczęciem śledztwa a przedstawieniem aktu oskarżenia upłynęło jednak aż siedem lat, ponieważ niektórzy z poszkodowanych nie od razu zgadzali się na uwzględnienie ich tożsamości w dokumentach procesowych.

Wyrok nie jest prawomocny, gdyż wydano go w pierwszej instancji, ale skazany od razu rozpoczął odbywanie kary. W trakcie procesu odpowiadał z wolnej stopy aż do ubiegłego tygodnia, kiedy to zabarykadował się z bronią w ręku w swym domu, odmawiając przybycia na rozprawę. Po 24 godzinach oblężenia policja wzięła dom szturmem.

bECLgNPN
Czytaj więcej w Money.pl
"Uzdrowiciel" zaraził wirusem HIV 16 osób Samozwańczy uzdrowiciel został w Szwajcarii oskarżony o rozmyślne zarażenie 16 osób wirusem HIV.
Co trzecia uczennica jest tam zarażona HIV W RPA jest największy na świecie odsetek osób żyjących z wirusem HIV. Na 50 mln mieszkańców aż 6 mln jest zakażonych.
Masz kredyt we frankach? Jest ważna decyzja Bank centralny Szwajcarii (SNB) pozostawił w czwartek stopy procentowe bez zmian - podał bank po zakończeniu posiedzenia.
bECLgNQi
prawo
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)