Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpanie pozwą Niemców. Za ogórki

0
Podziel się:

Najbardziej dotknięci kryzysem ogórkowym hiszpańscy przedsiębiorcy wszczęli procedury prawne przeciwko rządowi Niemiec.

Hiszpanie pozwą Niemców. Za ogórki
(PAP/EPA)

Najbardziej dotknięci _ kryzysem ogórkowym _ hiszpańscy przedsiębiorcy wszczęli procedury prawne przeciwko rządowi Niemiec, który początkowo wskazał na warzywa dwóch firm andaluzyjskich, Frunet Bio i SAT Costa de Almeria, jako źródło zakażeń bakterią EHEC.

Biznesmeni sceptycznie odnoszą się do rezultatów rozmów rządu w Madrycie z władzami niemieckimi odnośnie odszkodowań i zamierzają bezpośrednio pozwać Niemcy za _ bezzasadne zniszczenie branży owocowo-warzywnej _.

Lokalny rząd Andaluzji szacuje straty tylko w tym regionie na 75 mln euro. W całej Hiszpanii straty oceniane są na ponad 200 mln euro.

Firma Frunet Bio, eksportująca ekologiczne warzywa i owoce, zatrudniła już niemiecką kancelarię adwokacką Linden Partners z Berlina, zespół prasowy oraz tłumaczy. Teraz zbierane są dowody do pozwu.

_ - Zostałem osobiście oskarżony i zniszczono mi życie - powiedział właściciel firmy Antonio Lavao . - Sam się będę bronił, bo nikt mnie nie obroni _.

Roczne obroty firmy wynosiły 15 mln euro. Teraz przedsiębiorstwo jest czasowo zamknięte z powodu milionowych strat.

Także SAT Costa de Almeria przygotowuje pozew. Wyładowane owocami i warzywami ciężarówki tej firmy wciąż zawracają z granic państw, które anulowały kontrakty.

_ - Trzeba przestać mówić o +kryzysie ogórkowym+ i powiedzieć, że naprawdę jest to problem sanitarny Niemiec, którego nie wiedzą jak rozwiązać _ - powiedział rzecznik firmy. _ Wyrządzono wiele szkody, ucierpiała także marka hiszpańska; to jest sprawa ogólnokrajowa _ - dodał.

Enterokrwotocznym szczepem bakterii Escherichia coli (EHEC) zostało zarażonych ponad tysiąc osób, głównie w Niemczech. Do tej pory zmarło tam 17 chorych, jedną ofiarę śmiertelną odnotowano też w Szwecji. Niemieckie władze podejrzewały początkowo, że źródłem zakażeń były importowane z Hiszpanii ogórki, ale badania tego nie potwierdziły.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t140608.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bakteria;e;coli;-;who;zaleca;by;nie;zwalczac;jej;antybiotykami,4,0,844804.html) Bakteria E. coli - WHO zaleca by nie zwalczać jej antybiotykami Antybiotyki mogą według WHO zwiększyć ryzyko, że bakterie uodpornią się na leki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t140479.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/1;5;miliarda;zlotych;na;sluzby;sanitarne;czy;to;powstrzyma;epidemie,39,0,842023.html) 1,5 miliarda złotych na służby sanitarne. Czy to powstrzyma epidemie? W Niemczech zmarło już 16 osób. Polskie służby zapewniają, że jesteśmy bezpieczni. 100 tys. kontroli rocznie może jednak nie wystarczyć.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)