Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpania: Polscy żołnierze uhonorowani

0
Podziel się

Walki o Saragossę należały do najbardziej zaciętych w wojnie rozpoczętej przez Napoleona jesienią 1807 roku w celu podporządkowania Hiszpanii i Portugalii.

Hiszpania: Polscy żołnierze uhonorowani
(Moody75/CC/Flickr)
bEqorkRh

Ambasador RP w Hiszpanii Tomasz Arabski 200 lat po oblężeniu Saragossy przez wojska napoleońskie odsłonił w tym mieście tablicę ku czci polskich uczestników walk - poinformował Maciej Bernatowicz z ambasady RP w Madrycie.

_ - Młodzi Polacy przyjechali z tak daleka, aby walczyć o wolność Polski. W Saragossie spotkali się z młodymi Hiszpanami, którzy byli podobnie zdeterminowani w walce o wolność swojego kraju _ - powiedział Arabski, cytowany w komunikacie ambasady, na uroczystości odsłonięcia tablicy ku czci Polaków walczących po stronie wojsk napoleońskich w oblężeniach Saragossy w latach 1808-1809.

Obecny na uroczystości kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski mówił, że _ nigdy w historii Polacy nie odczuwali takiego dyskomfortu moralnego, jak tutaj w Hiszpanii _. Dodał, iż walki w Saragossie stały się _ przedmiotem narodowej skruchy _ i _ Polacy już nigdy więcej nie uczestniczyli w niesprawiedliwych wojnach _ - głosi komunikat.

bEqorkRj

Jak informuje ambasada, prezes Stowarzyszenia Oblężeń Saragossy Gonzalo Aguado Aguaron - z którego inicjatywy umieszczono tablicę na dziedzińcu bazyliki Santa Engracia - dodał, że uczestnictwo Polaków w walkach _ wywołało w nich poczucie frustracji i po ich powrocie do ojczyzny wiele pisano nt. przykładu, jaki Saragossa dała w walce o wolność _.

W uroczystości, która miała miejsce tuż przed weekendem, wzięli również udział również m.in. burmistrz Saragossy Juan Alberto Belloch, zastępca delegata rządu w Aragonii Angel Val, delegat ds. Obrony Felix Allo i dyrektor Akademii Wojskowej Saragossy gen. Jeronimo de Gregorio. Na miejscu obecne były grupy rekonstrukcyjne z Polski i Hiszpanii, które oddały salwę honorową ku czci Polaków. Podczas uroczystości minister Ciechanowski wręczył pięciu osobom zasłużonym dla powstania tablicy medale Pro Memoria.

Arabski, Ciechanowski oraz Aguado Aguaron złożyli także kwiaty w krypcie bazyliki El Pilar, w której spoczywają prochy Jose de Palafox, bohatera obrony Saragossy - podkreślono w komunikacie.

Walki o Saragossę należały do najbardziej zaciętych w wojnie rozpoczętej przez Napoleona jesienią 1807 roku w celu podporządkowania Hiszpanii i Portugalii. Brały w nich udział także jednostki polskie. Pierwsze oblężenie Saragossy rozpoczęło się 15 czerwca 1808 r. i trwało prawie dwa miesiące. Wzięli w nim udział ułani i piechurzy Legii Nadwiślańskiej pod dowództwem płk. Józefa Chłopickiego.

bEqorkRp

Po odejściu Francuzów spod Saragossy załogę miasta wzmocniło 35 tys. hiszpańskich żołnierzy z regularnej armii. Liczba ludności wzrosła do 100 tys., gdyż w mieście szukali schronienia okoliczni chłopi. Wojska napoleońskie ponownie pojawiły się pod Saragossą 20 grudnia 1808 r. W połowie stycznia w mieście wybuchła epidemia tyfusu, zapanował też głód. 26 stycznia 1809 r. przeprowadzono generalny szturm, w wyniku którego opanowano część Saragossy.

20 lutego 1809 r., po siedmiu tygodniach bombardowań i ponad 40 dniach walk ulicznych miasto się poddało. Kapitulację podpisano następnego dnia. Resztki garnizonu hiszpańskiego po złożeniu broni opuściły Saragossę. Według szacunków spośród 100 tys. mieszkańców miasta zginęło lub zmarło na skutek chorób i głodu prawie 54 tys. Liczbę poległych żołnierzy hiszpańskich określa się na 15 tys. Po stronie wojsk napoleońskich zginęło co najmniej 4 tys. żołnierzy. W sumie w wyniku walk poległo lub odniosło rany także blisko 2 tys. Polaków.

Czytaj więcej w Money.pl
Cmentarze jak z bajki. Nad morzem, w górach Cmentarze w parkach, nad jeziorami, nad morzem czy w opuszczonych zamczyskach - takie można spotkać w Hiszpanii. Dziś i jutro - zgodnie z tradycją - zostaną udekorowane kwiatami.
W Hiszpanii ogłoszono "alarm zdrowotny" Rząd powinien zastosować specjalne środki w celu uniknięcia katastrofy zdrowotnej młodego pokolenia, dotkniętego najwyższym w Europie bezrobociem - ostrzega ekspert pracujący dla WHO.
Polska awansuje! Ranking Doing Business to miłe zaskoczenia dla polskiej gospodarki. Nasz kraj awansował o 10 oczek w górę i zajął wysokie 45. miejsce. Strona rządowa nie ukrywała zadowolenia ogłoszonym rankingiem Banku Światowego Doing Business 2014. Nic dziwnego skoro Polska zaliczyła spory awans i z 55 miejsca wskoczyła na 45 - Zawzięliśmy się, żeby awans w rankingu ...
bEqorkRK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)