Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
handel narkotykami
27.11.2014 23:00

Handel narkotykami w wojsku. Siedem osób: żołnierzy i cywilów aresztowanych

- Walczymy z narkomanią w wojsku i to dowodzi skuteczności w działaniu. Żandarmeria tutaj jest bez tolerancji dla takich sytuacji - zapewnił dziennikarzy szef MON.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie aresztował dziś na trzy miesiące trzech żołnierzy i czterech cywilów podejrzanych w śledztwie dotyczącym posiadania i handlu narkotykami.

Dziś sąd rozpatrzył wnioski prokuratury dotyczące w sumie dziewięciu osób. Wobec jednego z dwóch pozostałych cywilów sąd zastosował dozór policyjny, a wobec kolejnego - nie orzekł środka zapobiegawczego.

O decyzjach sądu poinformował rzecznik prasowy Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie płk Ryszard Filipowicz. Łącznie w sprawie zatrzymano 40 cywilów i wojskowych.

Zatrzymania skomentował wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, który w czwartek był w Chełmie (Lubelskie). _ Walczymy z narkomanią w wojsku i to dowodzi skuteczności w działaniu. Żandarmeria tutaj jest bez tolerancji dla takich sytuacji _ - zapewnił dziennikarzy. _ Chodzi też o przykład. Nie może tak być, że narkotyki mają dostęp do wojska, zwłaszcza do słuchaczy uczelni wojskowej _ - podkreślił Siemoniak.

Zatrzymania to efekt kilkumiesięcznych działań mazowieckiego oddziału Żandarmerii Wojskowej. _ Żołnierze ŻW i policjanci dokonali zatrzymania 40 osób, w tym dziewięciu żołnierzy - dwóch podoficerów i siedmiu szeregowych _ - poinformowała prokuratura. Dodała, że w sprawie dotyczącej osób cywilnych i żołnierzy z jednostek wojskowych w Dęblinie _ przeprowadzono kilkadziesiąt przeszukań, w wyniku których znaleziono i zatrzymano środki odurzające _.

Jak powiedział płk Filipowicz, w środę do prokuratury doprowadzono dziewięć osób, w tym trzech żołnierzy. _ W stosunku do doprowadzonych osób prokuratorzy wydali postanowienia o przedstawieniu zarzutów popełnienia przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz przesłuchali je w charakterze podejrzanych. Wobec wszystkich tych osób do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie skierowano wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy _ - dodał.

W czwartek do prokuratury doprowadzono dziesiątą z zatrzymanych osób. Jak zaznaczył Filipowicz, prokurator jeszcze nie zdecydował o ewentualnym skierowaniu wniosku w sprawie aresztu wobec tej osoby.

_ Czynności prowadzone we wtorek i środę przez ŻW były dokonywane w tzw. trybie niecierpiącym zwłoki. Wszystkim zatrzymanym osobom ogłoszono zarzuty. Wówczas zarzut wpisuje się do protokołu i obecnie w ciągu pięciu dni prokurator musi wydać postanowienie o przedstawieniu zarzutu albo umorzyć sprawę wobec danej osoby _ - powiedział Filipowicz.

Również rzecznik prasowy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Paweł Durka powiedział PAP, że _ 40 osób zostało przesłuchanych w charakterze podejrzanych i postawiono im zarzuty _. _ Następnie wobec dziesięciu zostało wydane dodatkowo postanowienie o przedstawieniu zarzutów _ - dodał Durka.

Taka procedura - wyjaśnił rzecznik ŻW - wynika właśnie z tzw. trybu niecierpiącego zwłoki, który pozwala żandarmerii na podjęcie działań jeszcze przed oficjalnym wszczęciem śledztwa. Z trybu takiego korzysta się, gdy np. istnieje obawa, że ktoś będzie próbował uciec albo ukryć dowody przestępstwa. W takiej sytuacji prokuratura musi zatwierdzić działania organów policyjnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Były senator opuści areszt? Jest zażalenie Były senator Aleksander G. został zatrzymany 4 listopada br. Przedstawiono mu zarzut podżegania do zabójstwa Jarosława Ziętary.
Bill Cosby przerywa miliczenie. Jest wywiad _ - Ludzie powinni sprawdzać fakty. Nikt nie powinien przez to przechodzić i odpowiadać na insynuacje - _powiedział aktor.
Mariusz T. usłyszał zarzuty. Przyznał się Zastępca Prokuratora Okręgowego w Opolu Henryk Mrozek powiedział, że zarzuty Mariuszowi T. postawiła w tym tygodniu Prokuratura Rejonowa w Strzelcach Opolskich. T. usłyszał w sumie trzy zarzuty.
Tagi: handel narkotykami, sąd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz