Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc dla afganistanu
09.05.2013 11:46

Hamid Karzaj poinformował, że armia USA chce zachować dziewięć baz w Afganistanie

Hamid Karzaj powiedział, że negocjacje z Amerykanami w tej sprawie były bardzo poważne i delikatne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Po wycofaniu do końca 2014 r. sił międzynarodowej koalicji z Afganistanu armia amerykańska chce zachować dziewięć baz wojskowych w tym kraju - poinformował afgański prezydent Hamid Karzaj, przychylając się do tej propozycji.

Szef afgańskiego państwa sprecyzował, że chodzi o bazy w Kabulu, Bagramie, Mazar-i-Szarif, Dżalalabadzie, Gardezie, Kandaharze, Helmandzie i Heracie. Nazwy dziewiątej bazy nie wymienił.

_ - Zgodziliśmy się zostawić im te bazy, ponieważ leży to w interesie Afganistanu _ - oświadczył Karzaj podczas wystąpienia na Uniwersytecie w Kabulu transmitowanego na żywo w telewizji.

Dodał, że negocjacje z Amerykanami w tej sprawie były _ bardzo poważne i delikatne _. _ - Afganistan również ma swoje własne żądania i interesy _ - podkreślił, nie wchodząc w szczegóły. Nie poruszył drażliwej kwestii ewentualnego immunitetu dla żołnierzy amerykańskich po 2014 r.

Siły NATO przekażą Afgańczykom w tym roku i w przyszłym zadania ochrony bezpieczeństwa ich kraju. Sporna pozostaje właśnie kwestia immunitetu dla pozostającego ewentualnie po 2014 r. w Afganistanie ograniczonego kontyngentu wojsk amerykańskich. Waszyngton nie zgadza się, by w razie podejrzenia o popełnienie przestępstwa żołnierze USA podlegali sądom afgańskim.

Wielu ekspertów ostrzega, że po wycofaniu większej części wojsk USA i NATO w Afganistanie zapanuje chaos albo recydywa władzy talibów.

Czytaj więcej w Money.pl
Barack Obama odda Afganistan Karzajowi? Spotkanie ma na w celu przedyskutowanie problemu stabilnościi tego kraju po zakończeniu w końcu 2014 roku misji NATO.
Giną kolejni żołnierze. Talibowie w natarciu 28 kwietnia talibowie zadeklarowali podjęcie wiosennej ofensywy zaznaczając, iż będzie ona skierowana przeciwko zagranicznym bazom wojskowym.
Zginęło 5 żołnierzy. Talibowie ruszyli do ataku Wojna w Afganistanie trwa nadal. Od początku roku zginęło już kilkudziesięciu żołnierzy sił koalicji.
Tagi: pomoc dla afganistanu, afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz