Notowania

wiatr halny
28.12.2013 08:57

Halny powrócił w Tatry; premier przyjeżdża do Zakopanego

Silny wiatr, który w święta wyrządził wiele szkód na Podhalu, ponownie zaczął wiać w nocy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Momot)

W Tatrach wieje z prędkością niemal 100 km na godzinę. Dziś do Zakopanego ma przyjechać Donald Tusk.

Dyżurny zakopiańskiej straży pożarnej powiedział, że powtórny halny w nocy nie wyrządził poważnych szkód.

Jak podało Centrum Informacyjne Rządu, premier Tusk ma się spotkać rano w Zakopanem z lokalnymi władzami. Później będzie wizytował zniszczone przez halny miejsca; będzie w szkole podstawowej na Skibówkach, z budynku której wiatr zerwał dach oraz na zniszczonym torze biathlonowym w Kościelisku.

Halny szalejący w mijającym tygodniu Tatrach i na Podhalu największe straty poczynił w zachodniej i południowej części Zakopanego oraz w Kościelisku. Od wtorku do czwartku w południowej Małopolsce strażacy interweniowali ok. 500 razy. W Tatrach wiatr w porywach osiągał prędkość niemal 180 km na godzinę.

Halny dotkliwie spustoszył lasy w Tatrzańskim Parku Narodowym, gdzie zostało powalonych co najmniej kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych drzew, głównie świerków. Ze względu na przewrócone drzewa oraz prace przy ich usuwaniu, niemal wszystkie szlaki turystyczne przebiegające przez tereny leśne są zamknięte.

Poza powiatem tatrzańskim halny wyrządził szkody także w powiatach: nowosądeckim, suskim i nowotarskim oraz, w mniejszym stopniu, w wadowickim, myślenickim i oświęcimskim.

Czytaj więcej w Money.pl
Sprzątanie na Podhalu po rekordowym halnym Strażacy pracują obecnie nad prowizorycznym zabezpieczaniem uszkodzonych dachów specjalnymi plandekami. Prądu nie ma w setkach gospodarstw.
Tusk spełnił prawie połowę obietnic. Jest się z czego cieszyć? Wskaźnik idzie w górę, ale przed premierem wciąż trudne reformy.
Seniorom w Polsce będzie się żyło inaczej. Rząd zdecydował Szacunkowe koszty wdrażania programu wyniosą prawie 4 miliardy złotych.
Tagi: wiatr halny, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz