Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gwatemala
22.08.2012 06:19

Gwatemala skazuje za zbrodnie wojenne. Pierwszy taki wyrok

Po raz pierwszy w historii sąd w Gwatemali skazał byłego wysokiego funkcjonariusza państwa za zbrodnie z czasów wojny domowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

*Po raz pierwszy w historii sąd w Gwatemali skazał we wtorek byłego wysokiego funkcjonariusza państwa za zbrodnie z czasów wojny domowej z lat 1960-1996. *

Zatrzymany w ubiegłym roku Pedro Garcia to dawny szef policji państwowej, dotychczas najwyższy przedstawiciel władz stający przed sądem. Oskarżono go o planowanie porwania i uprowadzenie jednego z przywódców organizacji studenckich Edgara Saenza, zaginionego w 1981 roku.

Garcia pełnił rolę komendanta głównego policji w latach 1974 1982. Sędzia wyznaczył mu karę 70 lat pozbawienia wolności.

Oprócz tego na byłym szefie policji ciążą zarzuty zabójstwa, dotyczące podpalenia hiszpańskiej ambasady w Gwatemali, gdzie zginęło 36 ludzi, wśród nich laureatka Pokojowej Nagrody Nobla, działaczka demokratyczna i obrończyni praw Indian Rigoberta Menchu.

W ubiegłym roku gwatemalskie sądy skazały dwóch byłych funkcjonariuszy na 40 lat więzienia za rolę odegraną w zniknięciu innego lidera związków studenckich, a także nakazały wszcząć sprawę przeciw byłemu dyrektorowi policji Hectorowi Bol de la Cruz ze względu na podejrzenie udziału w porwaniach.

Odnalezione w 2005 roku dokumenty z policyjnych archiwów ujawniły skalę represji w czasie trwającej 36 lat wojny domowej. Zawierały też wystarczające ilości dowodów, aby można było wszcząć sprawę.

W styczniu przed sądem za zbrodnie przeciwko ludzkości i ludobójstwo popełnione w czasie wojny stanął dawny dyktator Efraim Rios Montt.

Toczący się w latach 1960-1996 krwawy konflikt między prawicowym rządem a lewicową rebelią przyniósł Gwatemali 200 tys. zabitych i 45 tys. zaginionych.

Czytaj więcej w Money.pl
Tymoszenko jeszcze poczeka na wyrok Sąd Najwyższy w Kijowie zakończył przesłuchania stron w rozprawie kasacyjnej od wyroku siedmiu lat więzienia dla byłej premier Ukrainy.
Cały świat protestuje w obronie Pussy Riot Sąd zdecydował, że członkinie zespołu trafią do łagru. W wielu krajach odbyły się happeningi w obronie kapeli.
Tagi: gwatemala, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz